Ochrona przed słońcem bez lania wody!

jak przetrwać - ochrona przed słońcem

Mamy lato. Ostatnie dni może gorącem nie grzeszą, ale Słońce co jakiś czas próbuje nam pokazać, że nadal jeszcze istnieje. Tym bardziej, że z roku na rok klimat w Polsce jest coraz cieplejszy. Kiedy jest upał, ubieramy się w luźne ubrania, żeby się nie przegrzać, ale nieraz słyszymy, jak ważna jest ochrona przed słońcem, ponieważ ktoś zasłabł, dostał udaru lub poparzeń. Więc czy wiemy jak chronić się przed słońcem? Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego wpisu, będziesz mógł odpowiedzieć: „oczywiście, że tak!” Zapraszam 🙂

W tym wpisie znajdziesz 10 porad jak chronić się przed upałem.

Właściwe ubranie – Twoja pierwsza ochrona przed słońcem

#1 Zakładaj luźne ubrania

Odzież jest Twoją pierwszą podstawową warstwą ochrony przed słońcem. Kiedy jest upał ubieraj się tak, aby mieć jak największy przewiew. Jednocześnie nie możesz pozwolić, aby palące słońce sparzyło Twoją skórę. Krótki rękaw i nogawki nie są najlepszym rozwiązaniem – przez nie większa część Twojego ciała jest narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Aby chronić skórę przed ostrym słońcem, zakładaj długi rękaw. Wiem brzmi to niezbyt przekonywująco, ale zapewniam Cię, że jeśli słońce nie nagrzewa bezpośrednio twojej skóry, tylko luźny materiał, pod którym masz przewiew, to nie jest to wcale takie straszne. Czyli w skrócie, aby chronić się przed słońcem, zakrywaj swoje ciało, które jest podatne na poparzenia słoneczne.

#2 Noś naturalne materiały

Poza tym, że dobrze jest zakładać luźne ubrania, najlepiej wybrać te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Przepuszczają one powietrze lepiej niż syntetyki. Problem, w tym, że bawełna dosyć długo odprowadza wilgoć, więc kiedy nasiąknie potem, nie odparuje zbyt szybko. Jednak w porównaniu z syntetycznymi materiałami, które nie wchłaniają za bardzo wilgoci, naturalne materiały są bardziej komfortowe. Wyjątkiem są luźne (sportowe) kroje odzieży oraz sploty włókien o porowatej strukturze. One całkiem dobrze radzą sobie z cyrkulacją powietrza.

#3 Pamiętaj o nakryciu głowy

Wspominałem, że dobrze jest chronić skórę przed ostrym słońcem. Dotyczy to zarówno rąk czy nóg, jak i Twojej głowy. Ochrona głowy przed słońcem jest bardzo istotna, ponieważ od upału bardzo często można zemdleć. Dlatego ważne jest, żeby nosić nakrycie głowy. Może być to czapka z daszkiem, która zapewni również trochę cienia Twoim oczom lub kapelusz z szerokim rondem (najlepiej taki rodem z westernu 🙂 ), który ochroni przed słońcem Twój kark oraz ramiona. W skrajnych przypadkach można improwizować i zawiązać sobie na głowie koszulkę lub inny kawałek materiału. Kiedy jest naprawdę gorąco, nakrycie głowy możesz zmoczyć wodą.

jak przetrwać - ochrona przed słońcem
Zmoczona czapka daje uczucie chłodu nawet przez kilka godzin

#4 Ochrona oczu przed słońcem

Jeśli już zadbasz o odpowiednie nakrycie głowy, takie jak czapka z daszkiem czy kapelusz, to można powiedzieć, że w jakimś stopniu chronisz oczy przed słońcem. Możesz też wyposażyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Mówiąc odpowiednie – mam na myśli antyrefleksyjne z filtrem UV. Dobre okulary przeciwsłoneczne to często niemały wydatek, ale już wyjaśniam dlaczego warto go ponieść (mnie jeszcze czeka taki wydatek).

Otóż zwykłe okulary przeciwsłoneczne są niezdrowe dla oczu. Dlaczego? Ponieważ samo przyciemnienie sprawia, że w Twoim oku zwiększa się źrenica. Możesz to sprawdzić parząc w lustrze w swoje oczy przy zmieniającym się oświetleniu. A skoro zwiększa się źrenica, to de facto więcej promieni UV pada na siatkówkę oka. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zaburzenia wzroku. Przez skrajne przypadki rozumiem patrzenie się w słońce, albo przebywanie w terenie, gdzie promienie słoneczne bardzo mocno się odbijają, na przykład nad wodą, w śniegu, albo na pustyni. Okulary UV ze szkłami antyrefleksyjnymi neutralizują lub ograniczają szkodliwe działanie odbijających się promieni słonecznych.

Odpowiednia ilość wody

#5 Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu

O odpowiednim nawodnieniu organizmu pisałem ostatnio artykuł, więc polecam do niego zajrzeć. A dzisiaj skupię się na najważniejszej kwestii. Dorosły człowiek powinien dziennie pić 2-3 litry wody, chociaż w zależności od budowy ciała i stanu zdrowia, wartości te mogą się różnić.

W trakcie upałów warto jest pić ciepłe napoje albo wodę z solą. Co za tym przemawia, wyjaśniałem w poprzednim wpisie podlinkowanym wyżej. Jeśli chodzi o ochronę przed upałem, to nawodnienie organizmu jest bardzo istotne. Długotrwałe odwodnienie wycieńcza organizm i może spowodować trwałe uszkodzenia kory mózgowej. Dlatego dobrze jest mieć zawsze przy sobie dodatkową butelkę wody – zarówno na wędrówce, jak i podczas codziennych działań w mieście.

#6 Pamiętaj, aby się schładzać

Ochrona przed upałem powinna uwzględniać schładzanie nagrzanego ciała. W grę tutaj wchodzą takie zabiegi jak prysznic w letniej wodzie, oblewanie wodą części odzieży czy też kąpiel w fontannie, jeśli jesteś wystarczająco nieobliczalny 😉

Pamiętaj jednak, żeby nie skakać na bombę do lodowatej wody, bo wysoka różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Może on czasem doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Ochrona przed upałem nie powinna przeradzać się w skrajność. Schładzaj się stopniowo, zwracając uwagę na mocno ukrwione części ciała, takie jak klatka piersiowa, szyja i głowa.

Schładzanie ciała powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, w efekcie czego zwiększa się Twoje tętno, czyli serce szybciej pracuje. Dzięki temu szybciej zachodzi wymiana dwutlenku węgla na świeży tlen w Twoich komórkach. Szalenie istotne jest to, jeśli chodzi o komórki mózgu, który w przypadku mocnego niedotlenienia odcina Ci świadomość.

Więc jeśli jest Ci gorąco, duszno (brakuje Ci tlenu) i masz mroczki przed oczami, zatrzymaj się w cieniu, usiądź i schłodź sobie wodą szyję. W niej masz dużą tętnicę doprowadzającą świeżą krew do mózgu.

jak przetrwać - ochrona przed słońcem
Porządne zmoczenie głowy i szyi zawsze daje ulgę

Ochrona przed słońcem – pozostałe sposoby

#7 Unikaj patelni

Jak chcesz się chronić przed słońcem, unikaj odkrytych, niezacienionych przestrzeni, szczególnie betonowych. Beton i asfalt po nagrzaniu bardzo długo trzymają ciepło, co w połączeniu z ich ciemną, przyciągającą słońce barwą tworzy z nich istną patelnię.

#8 Nie wysilaj się zbytnio

Wysiłek fizyczny powoduje utratę wody, dlatego intensywny trening podczas upału nie jest raczej mile widziny przez Twój organizm. Idąc tym samym tokiem myślenia, co w akapicie o schładzaniu ciała, można wywnioskować, że jak jest gorąco, to krew wolniej krąży, więc wolniej dostarcza tlen do komórek. Z lekcji biologii pamiętam, że komórki potrzebują tlenu, a kiedy dostają za mało – przestają poprawnie funkcjonować. Nie jestem biofizykiem, żeby analizować pracę mięśni, ale wydaje mi się logicznym, że intensywna aktywność fizyczna w trakcie upału jest po prostu dużym obciążeniem dla organizmu.

#9 Unikaj godzin szczytu

Może to się wydawać trochę bez sensu, bo każdy ma pracę albo szkołę w określonych godzinach i nie ma zmiłuj, trzeba robić, nawet jak żar leje się z nieba. Jednak jeśli masz jakieś sprawy do załatwienia w ciągu dnia, staraj się planować je tak, żeby ograniczyć przebywanie na słońcu w najgorętsze godziny dnia, czyli wczesne popołudnie.

#10 Dobrze zaplanuj wędrówkę

O planowaniu wędrówki pisałem już artykuł, jednak temat ten można trochę rozszerzyć. Ten punkt wiąże się pośrednio z trzema poprzednimi. Jeśli planujesz wędrówkę musisz uwzględnić to, jak bardzo intensywna ona będzie i w jakich porach dnia będziesz pokonywać jej kolejne odcinki. Zastanów się w jakich godzinach będziesz ruszać i jaka będzie pogoda. Następnie weź mapę i szczegółowo rozplanuj każdy odcinek trasy.

jak przetrwać - ochrona przed słońcem
Planując trasę, upewnij się, czy będziesz mieć dostęp do wody

Jeśli wiesz, że będzie upał, wybierz taki szlak, który będzie prowadzić przez miejsca, gdzie będziesz mógł odpocząć w cieniu. Postaraj się tak zaplanować marsz, aby najcięższe fragmenty trasy pokonywać w chłodniejszych porach dnia. Na przykład przed południem, albo późniejszym popołudniem. Musisz też pamiętać, że jak w ciągu dnia jest bardzo gorąco, to pod wieczór można się spodziewać burzy. Szczególnie niebezpieczna jest ona podczas wędrówki po górach – tutaj znajdziesz artykuł o tym, jak chronić się przed burzą w górach.

Planując wędrówkę należy pamiętać, o odpoczynku i regeneracji. Dlatego w czasie najgorętszych godzin, możesz zrobić sobie dłuższą przerwę w zacienionym miejscu i przeznaczyć ten czas na zjedzenie obiadu.


Jak widać, jest wiele sposobów aby się chronić przed słońcem, ale z pewnością to nie są wszystkie. Aby ochrona przed upałem była jeszcze bardziej skuteczna, należy te metody mieszać i łączyć ze sobą. Na pewno masz też swoje sprawdzone sposoby. Będę wdzięczny, jak podzielisz się nimi w komentarzu, aby każdy, kto przeczyta ten wpis mógł wyciągnąć z niego jak najwięcej 🙂

Możesz też zapisać się na newsletter, aby dostawać powiadomienia mailowe o nowych wpisach na moim blogu.

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
1 rok temu

A co jak pracuje na wysokości i stoję na drabinie cały dzień w tym ukropie ….a tu tylko słychać dobrze upał w końcu ciepło …natura cierpi schnie wszystko razem z nami a wylacz klimę i siedz jeździj bez to ci upał szybko wyjdzie z głowy …