Wojna, epidemia, pożar, powódź czy skażenie powietrza. To przykłady sytuacji, które zmuszają Cię do ucieczki – czy tego chcesz, czy nie. A niestety takie obrazki w dzisiejszych czasach wcale nie należą do rzadkości. Jednak w wielu przypadkach to od Ciebie zależy, czy zrujnują Ci one życie, czy będą tylko przykrym incydentem. Warto więc się przygotować na różne scenariusze. Dlatego każdy preper wie, jak istotne jest stworzenie plecaka ewakuacyjnego. Dzisiaj Ci opowiem o wyposażeniu, które może uratować Ci życie.
Spis treści:
- Czym jest plecak ewakuacyjny?
- Czy w ogóle warto go tworzyć?
- Strategia ewakuacji – o czym pomyśleć przed stworzeniem plecaka ewakuacyjnego?
- Jak dobrać wyposażenie plecaka ewakuacyjnego?
- Modułowy plecak ucieczkowy
- Lista proponowanego sprzętu
- Zestaw EDC jako uzupełnienie wyposażenia
- Stwórz swój plecak ewakuacyjny rozsądnie
- Plecak ucieczkowy – listy sprzętu do pobrania
Chcesz wiedzieć więcej o plecaku ewakuacyjnym?
Wysłuchaj odcinka podcastu
Czym jest plecak ewakuacyjny?
Plecak ewakuacyjny – czy inaczej ucieczkowy lub bagout bag (BOB) – to nic innego jak zestaw sprzętu, który ma umożliwić szybkie i względnie bezpieczne opuszczenie miejsca zamieszkania. Powody ewakuacji mogą być różne. W dzisiejszych czasach najszybciej przychodzi na myśl bombardowanie mojego miasta, skażenie w wyniku użycia broni masowego rażenia czy rozwoju epidemii. Jednak niezależnie od sytuacji geopolitycznej, plecak ucieczkowy przyda się również, jeśli w budynku, w którym mieszkasz, wybuchnie pożar lub pojawi się zagrożenie powodziowe (które notabene w wielu miejscach pojawia się co roku).
Jeśli sytuacja Cię zmusi do opuszczenia domu w przysłowiowych kapciach, może być to traumatyczne przeżycie. Natomiast będąc przygotowanym do ucieczki, dużo lepiej zniesiesz jej konsekwencje. Stworzenie plecaka ewakuacyjnego powinno być poprzedzone sporządzeniem planu. Strategii, która pozwoli Ci zachować spokój i bezpieczeństwo. Przeczytasz o tym kilka akapitów niżej.
Plecak ewakuacyjny
Inaczej plecak ucieczkowy, bagout bag (BOB). W survivalu i preperingu jest to zestaw sprzętu, który ma umożliwić szybkie i względnie bezpieczne opuszczenie miejsca zamieszkania z powodu wystąpienia kryzysowej sytuacji.
Czy warto tworzyć plecak ucieczkowy?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak i nie.
Wśród osób interesujących się preperingiem utarło się takie przekonanie, że plecak ewakuacyjny to jest must have; że powinien znaleźć się w domu każdej osoby, która myśli o przygotowaniach na trudne czasy. Jest to pewien trend, który rozpędza się szczególnie w niestabilnych geopolitycznie czasach. Dlatego wiele osób tworzy swoje bagout bagi na podstawie zaleceń innych.
W takich przypadkach wyposażenie jest przygotowywane na podstawie gotowej listy, a plecak ewakuacyjny czeka w szafie na swój WIELKI DZIEŃ. Moim zdaniem nie ma to większego sensu.
- Po pierwsze dlatego, że TAKI DZIEŃ może nigdy nie nastąpić, więc przygotowanie sprzętu byłoby tylko stratą czasu i pieniędzy.
- Po drugie, konieczność ewakuacji może wynikać z wielu przyczyn, a gotowe listy sprzętu mogą się nie sprawdzić.
- I po trzecie, kompletowanie sprzętu i trzymanie go w szafie, nie sprawi, że będziesz wiedzieć, jak z niego korzystać.
Z drugiej strony, lepiej być przygotowanym do ewakuacji w jakimkolwiek stopniu niż wcale. Warto jednak przemyśleć całe te przygotowania i podejść do tego racjonalnie. Wówczas tworzenie plecaka ewakuacyjnego ma dużo większy sens.
Jeśli chcesz stworzyć (lub zmodyfikować) swój plecak ucieczkowy, warto mieć na uwadze poniższe zasady.
Zadbaj o to, aby wyposażenie plecaka ewakuacyjnego:
- mogło być wykorzystane także w życiu codziennym lub chociaż okolicznościowo,
- zapewniało pomoc w większości sytuacji wymuszających ewakuację, a w szczególności tych najbardziej prawdopodobnych,
- nie sprawiało problemów w użytkowaniu i było niezawodne,
- było łatwe do przenoszenia,
- zapewniało komfort i bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale również reszcie rodziny/domowników,
- umożliwiało łatwy powrót do miejsca zamieszkania (lub do normalności), gdy sytuacja na to pozwoli.
Może się także okazać, że sprzęt z plecaka ucieczkowego stanie się Twoim jedynym dobytkiem, ponieważ w sytuacja sprawi, że nie będziesz mieć do czego wracać. To bardzo pesymistyczny scenariusz, jednak warto mieć go na uwadze i przygotować zawczasu kopie (papierowe lub cyfrowe) najważniejszych dokumentów takich jak dowody osobiste i paszporty, akty notarialne, ważne umowy, polisy ubezpieczeniowe itp.
Kierując się powyższymi wskazówkami, stworzysz plecak ewakuacyjny dopasowany do swoich potrzeb. A żeby wybór wyposażenia był jeszcze bardziej trafny, zadbaj najpierw o strategię ewakuacji.
Strategia ewakuacji – o czym pomyśleć przed spakowaniem plecaka?
Planowanie ewakuacji to dosyć szeroki temat. Powinno ono obejmować m.in. określenie potencjalnych zagrożeń, zestawienie plusów i minusów ucieczki oraz pozostania w miejscu zamieszkania w danej sytuacji, wyznaczenie celu i dróg ewakuacji, sporządzenie procedur, które w sytuacji podwyższonego stresu będą trzymały wszystko w ryzach.
Jeśli chcesz, dowiedzieć się czegoś więcej na temat tworzenia strategii ewakuacji, napisz w komentarzu „DAWAJ ŁUKASZ TĘ STRATEGIĘ!!”. Jeśli jest taka potrzeba, to chętnie przedstawię swój punkt widzenia. A tymczasem mam dla Ciebie kilka informacji w pigułce.
Jak dobrać wyposażenie plecaka ewakuacyjnego? Co powinien zawierać?
Kiedy już Twoja strategia nabierze kształtu, pora przystąpić do planowania swojego plecaka ewakuacyjnego. Prepersi często zaczynają od tego punktu, jednak wyposażenie powinno być pochodną szczegółowego planu.
A zatem, co powinien zawierać survivalowy plecak ucieczkowy?
Sprzęt warto podzielić na kategorie. Każdą z nich możesz rozwijać równolegle lub jedną po drugiej. Moja koncepcja polega na tym, aby zamiast plecaka wypełnionego sprzętem, stworzyć moduły, które bardzo szybko można zabrać z domu, ale również wykorzystywać na co dzień. Staraj się połączyć prepping z pragmatyzmem.
Oto przykładowe moduły wyposażenia plecaka ewakuacyjnego:
- elektronika i nawigacja
- sprzęt terenowy
- dokumenty i majątek
- odzież i ciepło
- woda i żywność
- artykuły higieniczne i apteczka
- zestaw EDC – jako uzupełnienie plecaka ewakuacyjnego
Modułowy plecak ucieczkowy
Idea modułowego plecaka ewakuacyjnego polega na tym, że kompletując wyposażenie ewakuacyjne, łączysz je w grupy. Sprzęt pakujesz w osobne organizery, dzięki czemu bardzo szybko spakujesz je do plecaka oraz wydobędziesz z niego to, czego potrzebujesz. Kompletując takie moduły, zastanów się, czy lepiej przechowywać je w jednym miejscu, czy może rozmieścić w znanych Tobie lokalizacjach (np. w domu w szafie lub w pobliżu drzwi wyjściowych, w piwnicy, w samochodzie, w pracy, u zaufanych osób, czy w kilku z tych miejsc).
Moduły mają także inną ważną zaletę – możesz je spakować do kilku plecaków, dzieląc się wyposażeniem z osobami, z którymi się ewakuujesz. Dzięki temu wygodnie rozkładasz ciężar bagażu w grupie, ale także wiesz, że jeśli czyjś plecak zaginie lub ulegnie zniszczeniu, reszta sprzętu jest cały czas przy Tobie.
Główna zasada jest taka, że plecak ewakuacyjny powinien powstawać w oparciu o indywidualną analizę zagrożeń. Dlatego może on się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz, liczebności grupy, z którą się ewakuujesz, od pory roku i wielu innych czynników. Dlatego tworząc własne moduły, trzeba kompletować je w odpowiedni sposób. W niektórych przypadkach wystarczy, że zabezpieczysz się na najbliższe kilka dni. Natomiast w innych musisz uwzględnić opuszczenie domu/kraju na wiele miesięcy. Warto o tym pamiętać, ponieważ w wielu przypadkach sprzęt, który będziesz mieć przy sobie, być może ocali Ci życie. Natomiast w mniej skrajnych przypadkach pozwoli Ci zachować względny komfort – fizyczny i psychiczny – w bardzo niekomfortowych warunkach.
Plecak ucieczkowy – lista proponowanego sprzętu
No dobra. Skoro masz już opracowaną analizę zagrożeń i strategię ewakuacji, pora zająć się sprzętem. Wyposażenie ucieczkowe powinno być dobrane indywidualnie, a moduły starannie przemyślane. Poniższe listy nie wyznacznikiem, jak stworzyć własny plecak ewakuacyjny. Potraktuj je jako wskazówki do samodzielnego dobrania ekwipunku – w oparciu o warunki, które masz w swojej stretegii.
Moduł elektronika
W plecaku ewakuacyjnym powinno się znaleźć wyposażenie, które umożliwi Ci kontakt z bliskimi i pozyskanie informacji z regionu i świata, ale również pozwoli Ci zadbać o światło. Moduł „elektronika” to zestaw wszystkich urządzeń, które potrzebujesz mieć pod ręką w sytuacji awaryjnej.
- telefon
- latarka czołowa
- latarka ręczna
- komplet baterii do urządzeń
- naładowany powerbank
- komplet przewodów do ładowania wszystkich urządzeń
- krótkofalówki
- małe radio (np. na korbkę) z odbiorem różnych długości fal
- słuchawki przewodowe do telefonu (służą jako antena radiowa)
- nawigacja GPS
- ładowarka na korbkę
- ładowarka solarna
Chcesz otrzymać listę wyposażenia plecaka ewakuacyjnego w jednym pliku do wydruku?
Zapisz się na newsletter!
Moduł terenowy
Z kolei moduł terenowy w plecaku awaryjnym to wyposażenie, które pozwoli Ci przedostać się przez trudny teren, rozbić w nim obozowisko i wykonać podstawowe prace. Możesz go przygotować także z myślą o wyjazdach turystycznych i biwakach. Dzięki temu sprzęt będzie regularnie testowany.
- mapa papierowa i tradycyjny kompas
- nóż z głownią stałą
- mały nóż składany
- karta przeżycia3)
- tarp, namiot lub inne schronienie
- mata do spania
- śpiwór
- narzędzie wielofunkcyjne, multitool, scyzoryk
- akcesoria do rozpalania ogniska (zapalniczka, krzesiwo)
- rozpałka syntetyczka
- linka, paracord
- plandeka brezentowa
Moduł odzież i ciepło
W zależności od tego, na jak długą ewakuację się szykujesz, musisz zadbać o odpowiedni komplet ubrań. W przypadku krótkotrwałej ewakuacji raczej wystarczy Ci podstawowy zestaw garderoby. Natomiast jeśli ucieczka okaże się długotrwała, w plecaku ewakuacyjnym powinny się znaleźć ubrania na kolejną porę roku. W niektórych przypadkach możesz zabezpieczyć się również w taki sposób, że większy komplet ubrań będzie czekał na Ciebie w miejscu, do którego będziesz się ewakuować (np. w domku na działce za miastem).
- komplet odzieży dostosowany do pory roku
- czapka, rękawice
- chusta kominowa
- dodatkowy komplet bielizny
- buty dostosowane do pory roku
- odzież termiczna
- poncho, peleryna przeciwdeszczowa
- ogrzewacze chemiczne
- koc
- okulary przeciwsłoneczne lub ochronne3)
Moduł woda i żywność
Ewakuacja z miejsca zamieszkania wiąże się także z dużym wysiłkiem i brakiem możliwości spożycia normalnego posiłku. Zadbaj więc o to, aby w wyposażeniu plecaka ewakuacyjnego znalazło się energetyczne jedzenie i woda. Taki zapas powinien być regularnie sprawdzany, aby zapobiec psuciu się żywności. Dobrą praktyką będzie w tym przypadku zabranie raz na jakiś czas modułu „woda i żywność” na biwak lub w podróż. Pozwoli to przy okazji przetestować posilność racji w kontrolowanych warunkach.
- racje żywnościowe
- woda
- filtr do wody terenowy
- kuchenka turystyczna i zapas paliwa
- naczynia do gotowania
- termos lub kubek termiczny
- pojemnik na wodę
- tabletki odkażające
- batony białkowe, czekolada
- suszone owoce oraz orzechy
- otwieracz do puszek
- podgrzewacze chemiczne
- zestaw hydracyjny do plecaka
- stalowa butelka
- niezbędnik
- żywność liofilizowana
- lista kontrolna żywności z terminami przydatności1)
- posiłki zastępcze do rozmieszania z wodą2) np. Soylent, Huel
- żywność odpowiednia dla dziecka
- żele energetyczne3)
- jedzenie w puszce gotowe do spożycia
Moduł dokumenty i majątek
Jeśli sytuacja kryzysowa sprawi, że Twój dom lub mieszkanie ulegnie zniszczeniu, dobrze by było zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty i najcenniejsze przedmioty. Niezależnie, czy opuścisz miejsce zamieszkania na kilka dni (np. aby przeczekać powódź lub naprawić skutki zniszczeń), czy zdecydujesz się na ucieczkę „bez gwarancji powrotu”, koniecznie zadbaj o to, aby nie stracić całego majątku lub mieć możliwość szybkiego odzyskania go za jakiś czas. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć swój majątek, nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym plecaku ewakuacyjnym.
- kopie dokumentów osobistych (papierowe i w formie elektronicznej na nośniku USB)
- odpisy, kopie aktów notarialnych
- dokumenty opisujące stan zdrowia
- polisy ubezpieczeniowe
- ważne umowy (np. zatrudnienia, wynajmu)
- akty urodzenia, stanu cywilnego
- paszport, skan paszportu/wizy3)
- dokumenty potwierdzające własność majątku (np. samochodu, środków inwestycyjnych)
- dokumenty potwierdzające przejęcie spadku2)
- drogocenne przedmioty, pamiątki rodzinne (np. kopie zdjęć w formie cyfrowej2))
- pieniądze w gotówce
- pieniądze w obcej, względnie stabilnej walucie
- zapasowy komplet kluczy
- klucze do miejsca ewakuacji (np. do domu przyjaciół lub bliskich osób z rodziny)
- woreczki wodoodporne do zabezpieczenia dokumentów
Moduł apteczka i higiena
Ten zestaw można podzielić na dwa mniejsze – w zależności od tego, czy chcesz mieć szybki dostęp do samych medykamentów. Niemniej jednak taki pakiet powinien zawierać artykuły pozwalające zachować czystość i higienę, podstawowe leki (na które nie jesteśmy uczuleni oraz te przyjmowane przewlekle), a także a artykuły medyczne pozwalające przeprowadzić pierwszą pomoc. W przypadku wyposażenia medycznego kluczowe jest trenowanie umiejętności ratowniczych, wraz z nabywaniem których warto wyposażać plecak ucieczkowy w bardziej zaawansowany sprzęt medyczny.
- podstawowe artykuły higieniczne i menstruacyjne
- maseczki z filtrem powietrza
- mokre chusteczki
- płyn/żel przeciwbakteryjny
- ogrzewacze do rąk
- plastry, gaza, bandaże
- opaska uciskowa
- tabletki przeciwbólowe
- leki wykrztuśne, tabletki na gardło
- leki dla osób przewlekle chorych oraz dla dzieci
- woda utleniona lub płyn do odkażania ran
- koc termiczny
- nożyczki
- pęseta
- rękawiczki jednorazowe
- termometr
- tabletki przeciwbiegunkowe
- aspiryna
- antybiotyki
- staza taktyczna
- opatrunek wentylowy3)
- artykuły higieniczne dla dziecka (pieluchy, odpowiednie kosmetyki)
- lista kontrolna leków z terminami przydatności1)
Moduł bezpieczeństwo i samoobrona
Temat samoobrony budzi w Polsce dużo kontrowersji. Nie jest do końca wiadome, jakich środków można użyć przeciwko napastnikowi, aby samemu nie zostać posądzonym o wyrządzenie krzywdy. Niemniej jednak, w sytuacji awaryjnej warto mieć możliwość, aby ochronić siebie i swoich bliskich. Poza tym, w bagout bagu powinien znaleźć się także sprzęt sygnałowy i akcesoria ochronne przydające się w trudnym terenie.
- kamizelki odblaskowe
- gaz łzawiący
- broń biała i dystansowa (w zależności od potrzeb i możliwości posiadania)
- petardy hukowe
- gwizdek sygnałowy
- lusterko (heliograf)
- świece dymne
- okulary ochronne
- wzmocniona odzież techniczna
- rękawice ochronne
Dodatkowe akcesoria i narzędzia
Do plecaka ewakuacyjnego warto też dorzucić podstawowe narzędzia i akcesoria naprawcze. Pozwolą one utrzymać resztę sprzętu w stanie sprawności. Część z tego wyposażenia przydaje się także w różnych niestandardowych sytuacjach.
- szara taśma „duct tape”
- zestawy naprawcze do sprzętu
- trytytki
- piła składana lub łańcuszkowa
- zbijak do szyb
- przecinak do drutu
- plan ewakuacji dla pozostałych osób, jakbyście mieli się rozdzielić
- długopis/marker/ołówek i notes
- światła chemiczne
- lista z numerami kontaktowymi, alarmowymi i do jednostek lokalnych
- mocne worki na śmieci
- saperka
- siekierka
- łom
- ostrzałka do noży
- zestaw do szycia1)
- maskotka dla dziecka1)
- karma dla psa1)
- akcesoria dziecięce (np. nosidło)2)
- stopery do uszu3)
Zestaw EDC jako uzupełnienie plecaka ewakuacyjnego
Jeśli zaczynasz kompletować swój plecak ucieczkowy, pomyśl też o stworzeniu zestawu EDC, czyli przedmiotach noszonych codziennie. Są to rzeczy, które chcesz mieć zawsze pod ręką, dlatego mogą one uzupełniać Twój sprzęt ewakuacyjny. Możesz je spakować do osobnego, łatwego w przenoszeniu organizera. Chyba, że preferujesz na co dzień minimalną liczbę akcesoriów, to moga one być przenoszone w kieszeniach.
Zobacz również: Zestaw EDC czyli to, co mamy w kieszeniach
Stwórz swój plecak ewakuacyjny rozsądnie
Stworzenie plecaka ewakuacyjnego może być długotrwałym procesem. Pamiętaj, że takie wyposażenie jest bardzo induwidualne, dlatego jego kompletacja powinna wynikać ze szczegółoweo opracowanej strategii. To jest w tym wszystkim najważniejsze. Korzystanie z gotowych zestawów może się zupełnie nie sprawdzić, aczkolwiek można się sugerować niektórymi rozwiązaniami innych osób.
Drugą bardzo ważną kwestią jest testowanie swojego wyposażenia. Dlatego warto raz na jakiś czas wybrać się w teren, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy są sprawne, dobrze dopasowane albo czy potrafisz z nich szybko skorzystać. Takie działanie może się wiązać z trzecią istotną rzeczą – praktycznością.
Twórz poszczególne moduły w oparciu o Twoje potrzeby i wykorzystuj je na różnego rodzaju wyjazdach i wyprawach lub w życiu codziennym. Dzięki temu doskonale poznasz właściwości swojego ekwipunku, ale również zapobiegniesz nadmiernej produkcji śmieci, bo jeśli przewidywana przez Ciebie sytuacja kryzysowa nigdy nie nastąpi, to całe to wyposażenie będzie bezużyteczne. A najgorsze, co można zrobić, kompletując swój plecak ewakuacyjny, to kupić masę sprzętu, wrzucić go do szafy i zapomnieć o jego istnieniu. Całe te przygotowania do ucieczki będą wówczas mało wartościowe.
Czyli podsumowując, najważniejsze hasła, które powinny towarzyszyć Ci przy tworzeniu plecaka ewakuacyjnego to:
- STRATEGIA
- TESTOWANIE
- UŻYTECZNOŚĆ
Na koniec chcę Cię jeszcze o coś poprosić. Zostaw w komentarzu swoje pomysły na wyposażenie plecaka ewakuacyjnego. Dzięki temu wspólnie stworzymy prawdopodobnie najszerszą, polskojęzyczną listę sprzętu, która może pomóc innym przetrwać ucieczkę.
Plecak ewakuacyjny – listy do pobrania
Polecam zapisać się na mój newsletter, ponieważ dla moich Stałych Czytelników przygotowałem pełną listę wyposażenia plecaka ewakuacyjnego w formie pliku pdf. Możesz ją wydrukować i zaznaczyć na niej potrzebny i spakowany sprzęt. Pobierzesz ją ze strony, którą podeślę Ci zaraz po zapisie. Zostaw swój email w zielonej sekcji poniżej.
Źródła:
1) Frankowski P.; Rajchert W.: Sztuczki survivalowe. Bielsko-Biała, 2016.
2) Lis K.; Kwiatkowski A.: Domowy survival. Kraków, 2017.
3) Na celowniku Navala; Plecak Ucieczkowy; 8.03.2022, online: https://www.youtube.com/watch?v=kxDmxp2saDg, dostęp: 14.06.2022.
4) Grafika tytułowa – fot. Łukasz Rutkowski
…Śmiech …,ale warto poczytać.Bądzcie realni….;powiem tak TYLKO,TO CO JEST ABSOLUTNIE NIEZBĘDNE!
Sam artykół jest mocno pomocny oraz komentarz,a raczej super obszerny komentarz…Nic z tego nigdy się nie przyda .Mój plecak ucieczkowy ,to około 3.8 kg ,przewidziany na 3 lata Wojny z Rosją!Żywność gromadzi się opodal miejsc zamieszkania,bo rakiety będą trafiać w miejscowości.Woda i papu!Siekiera i nóż potrzebna w lesie do przeżycia!,nic więcej;-woda jest.
Wiedza,wiedza na każdy temat.
Materiał całkiem sensowny, jak pisałem poniżej jednak za bardzo rozbudowany. Powodzenia z czasem będzie lżejszy.
Tak jak wspominałem kilka razy, ten artykuł nie zawiera gotowej listy sprzętu do plecaka ewakuacyjnego. Za to zawiera propozycje wyposażenia, które należy dobrać według własnych potrzeb, przemyśleń i strategii ewakuacji.
gotowa lista ekwipunku(zmierzone i zważone):
http://nanoinfo.eu/zez.htm
http://nanoinfo.eu/zezset.pdf
http://nanoinfo.eu/zezmemo.htm
ZEZ – zestaw ewakuacyjny zwarty
http://nanoinfo.eu/zez.htm
http://nanoinfo.eu/zezset.pdf
Świetne opracowanie. Najlepsze jakie znalazłem do tej pory!
Dzięki! Bardzo mi miło 🙂
Plik nie działa. Uszkodzony.
Dzięki za zgłoszenie, faktycznie plik był uszkodzony, ale już problem rozwiązany. Podesłałem Ci też go na maila w załączniku.
Czytam, że najpraktyczniejsza nerka posiada pojemność około 2 litrów, a co z pojemnością plecaka?
Powtórzę jeszcze raz to, co jest najważniejszą rzeczą w tym artykule. Każdy element wyposażenia (w tym plecak) powinien zostać dobrany indywidualnie. Nie ma recepty na to, która pojemność będzie najpraktyczniejsza, bo poza Tobą nikt nie wie, jaki sprzęt do niego spakujesz. Także polecam najpierw przemyśleć zawartość plecaka ewakuacyjnego, a bo od tego zależy, jakim plecakiem się posłużysz.
Super opis tematu.
Podoba mi się podejście, żeby wyposażenie ewakuacyjne dało się użyć w innych sutuacjach.
Dzięki, po prostu szkoda, żeby wyposażenie ewakuacyjne się marnowało
Ciekawy i rozsądny artykuł. Przede wszystkim kwestionuje sens posiadania takiego plecaka. dodam od siebie iż wiele osób myli ucieczkę z survivalem. Moje przemyślenia? Wojskowym stylem dzielimy wszystko na 3 linie. Pierwsza to to co mamy w kieszeniach, ewentualnie w ukrytych, noszonych na ciele nerkach (dokumenty, karty płatnicze, gotówka). Tu mamy jakiś scyzoryk/folder, telefon, portfel, dokumenty, zapalniczkę, latarkę itp. Druga linia to NERKA. W niej mamy drugi telefon, powerbank, dodatkowe baterie, mocniejszą latarkę, niezbędne nam leki, malutką apteczkę. Na rynku są nerki od (podaję realne pojemności a nie producenta) około 0,5 litra do nawet 5-6 litrów. Najpraktyczniejsza jest o pojemności około… Czytaj więcej »
Zajrzyj na http://nanoinfo.eu/zez.htm
Wszystko fajnie opisane ale z tą ilością rzeczy to już nie plecak a mały kontener ewakuacyjny się robi…
Hej Marcin – wydaje mi się, że przejrzałeś tylko listy 🙂 kilka razy powtarzałem w artykule, że to są jedynie propozycje, które mają ułatwić podjęcie decyzji, jakie wyposażenie spakować. Nie ma dobrych gotowych rozwiązań w tym zakresie.
Masz swoje przemyślenia na temat placaka ewakuacyjnego lub brakuje Ci czegoś w listach wyposażenia? Zostaw swój komentarz pod artykułem!
Stwórzmy razem najbardziej kompleksowy poradnik na ten temat 🙂
Trochę za dużo gratów. Nie zabierał bym piły siekiery. Jakiejś tam karty przeżycia, cennych rzeczy. Plecak ma mieć 5-7 kg. Mały łom i nóż z głownia stała wystarczy. Cała lista będzie ważyć za dużo. Minimalizm wskazany.
Tak jak wspominałem kilka razy, ten artykuł nie zawiera gotowej listy sprzętu do plecaka ewakuacyjnego. Za to zawiera propozycje wyposażenia, które należy dobrać według własnych potrzeb, przemyśleń i strategii ewakuacji.
I nie zgadzam się z tym, że plecak powinien mieć 5-7 kg. Ewakuacja to nie jest dwudniowy trekking ultralight. Jeśli idziesz w pojedynkę, może uda Ci się zejść do takiej wagi, ale pewnie nie zabierzesz wystarczającej ilości wody do picia.
..zbierzesz wodę przy nieskażonym deszczu…,to nie problem.
..fakt ,ten artykuł,to tylko sugestia,a nie gotowy przepis na zachowanie życia…;sam artykuł jest bardzo dobrą podpowiedzią.Nie uczy jak przetrwać w warunkach bojowych,które są dla ludzi u nas realne!Ale jak można ewentualnie się przygotować.
Nie liczyłbym na sam deszcz. O ile pada i jesteś w stanie rozwiesić jakąś płachtę w danym momencie (w warunkach bojowych możesz nie mieć takiej okazji), może zbierzesz wodę na bieżące potrzeby. Ale na pewno nie na kilka dni dla całej rodziny. Poza tym naturalne ujęcia wody mogą być miejscem potencjalnie niebezpiecznym/obserwowanym.
..myślę,że nie ma takiej recepty gotowej,ale doradziłbym,aby zabrać jak naj mniej i jakościowo najwięcej.;tak bym każdemu doradził.