Jakie drewno na ognisko jest najlepsze?

jakie drewno na ognisko

Jeśli chociaż raz w życiu próbowałeś rozpalić ognisko to pewnie znasz to uczucie, kiedy wypala się rozpałka, a drewno nie chce się zająć. Można zużyć pełno zapałek i gazu z zapalniczki albo wykrzesać setki iskier z krzesiwa, ale nic to nie da, kiedy próbujemy rozpalić niewłaściwy materiał. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie drewno na ognisko. Jeśli zastanawiasz się, gdzie go szukać i jak je przygotować, to dobrze trafiłeś. Dzisiaj opisuję, jakie jest najlepsze drewno do ogniska. Zapraszam do lektury 🙂

W tym artykule:


Jak przygotować drewienko na podpałkę?

Planując rozpalanie ogniska, najlepiej zawczasu pomyśleć, czy będziemy palić. Dostępność drewna na opał jest jednym z najważniejszych czynników podczas wybierania miejsca na biwak. Co więcej, aby uzyskać najlepsze rezultaty, w różnych etapach palenia ogniska można wykorzystać różne rodzaje drewna.

Kiedy masz już przygotowaną rozpałkę, to najwyższa pora pomyśleć o tym, co chesz za jej pomocą rozpalić. Jeszcze przed rozpaleniem rozpałki, powinieneć przygotować suchy chrust na ognisko w odpowiednich ilościach. Porządna naręcz powinna Ci wystarczyć, aby uzyskać stabilny ogień, ale dobrze jest od razu nazbierać kilka większych kawałków drewna do podsuszenia na później.

Zbierz suche igliwie

Idealnym materiałem do rozpalania jest suche igliwie świerka lub sosny. Drzewa iglaste zawierają w sobie łatwopalną żywicę, dlatego takie gałązki pozwalają szybko zwiększyć płomień. Jednak wadą igliwia jest to, że szybko się wypala i nie zostawia zbyt dużo żaru.

Znajdź drewno żywiczne

Z drzew iglastych warto również wykorzystać uschnięte patyki z dołu pnia. Bardzo często są one osłonięte od deszczu przez górne gałęzie. Nawet jeśli takie patyki będą mokre z wierzchu, to można je rozłupać, choćby za pomocą noża. W środku na pewno będą suche i nasączone żywicą. Dlatego masz gwarancję, że będzie to idealne drewno na ognisko.

Najwięcej żywicy zawsze gromadzi się blisko pnia. W zasadzie możesz też wykorzystać sam pień z połamanych lub ściętych drzewek, czyli tak zwany „smolniak”. Żywicę można poznać po charakterystycznym zapachu i ciemnym zabarwieniu między słojami. Po okorowaniu lub nacięciu gałęzi często można zauważyć kropelki żywicy, które wydostają się na powierzchnię. Taki kawałek drewna na opał jest bardzo kaloryczny i dlatego pozwoli Ci szybko uzyskać stabilny płomień.

drewno na rozpałkę
Smolniaki – czyli pieńki przesączone żywicą.
drewno na rozpałkę
Żywicę łatwo rozpoznać po ciemnych, czerwonych przebarwieniach

Dobrze przygotowane drewno na rozpałkę powinno być:

  1. Suche – chyba nie muszę wyjaśniać czemu 🙂
  2. Rozłupane albo połamane wzdłuż – ogień łatwiej się „czepia” chropowatej struktury wewnętrznej drewna niż gładkiej powierzchni kory.
  3. Miękkie, ale nie elastyczne – miękkie drewno szybciej się zapala, bo ma mniejszą gęstość (nie jest mocno zbite). Jako drewno na podpałkę świetnie posłuży brzoza, topola, wierzba, bez i wszystkie iglaki. Unikaj elastycznych gałęzi np. leszczyny. Elastyczność wskazuje na obecność wody wewnątrz drewna. Takie gałęzie w zamian za to świetnie posłużą w budowaniu rusztu do pieczenia.

Jakie drewno na ognisko wybrać – właściwości różnych gatunków drewna

Wybór opału w głównej mierze zależy od tego, w jakim celu rozpalamy ognisko. Wiadomo, że w lesie są różne gatunki drzew, więc zbieranie tylko jednego rodzaju drewna jest bez sensu. Ale mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, co się zbiera, chociażby dlatego, że niektórymi gatunkami łatwiej się rozpala, a innymi podtrzymuje ogień albo pozyskuje żar.

Drewno na ognisko z drzew iglastych

Ze względu na występowanie w nim żywicy, drewno z drzew iglastych szybko się rozpala. Dzięki temu jest to świetny materiał na rozpałkę, ale również przyda się wtedy, gdy potrzebujemy mocnego, żywego płomienia. Pozwoli on dosyć dobrze rozjaśnić okolicę. Drewno sosny czy świerka pozwoli szybko podnieść temperaturę w ognisku, ale niestety szybko się wypala. Uwaga, takie drewno może strzelać w ognisku.

Palenie drewnem zawierającym żywicę powoduje emisję dodatkowych substancji smolistych, dlatego unikaj go, kiedy chcesz coś piec bezpośrednio nad ogniem. Gotując nad ogniskiem, najlepiej jest wytworzyć dużo żaru, a niestety tego rodzaju drewno daje go niewiele.

drewno na ognisko infografika

Drewno na ognisko z drzew liściastych

Tutaj sprawa się nieco komplikuje, bo takie drewno może być zarówno miękkie jak i twarde. Palenie ogniska zależy od gatunku drewna, które użyjemy. Niektóre będą się szybko rozpalać, a niektóre będą stawiać opór zanim się rozpalą, żeby później nam to wynagrodzić dużą porcją żaru.

Drewno miękkie

Jeśli mamy do czynienia z drewnem miękkim to najlepiej ono posłuży jako rozpałka lub do podsycenia ognia, ponieważ z reguły łatwo się ono rozpala. Jednak podobnie jak w przypadku drewna z drzew iglastych, nie będzie się palić bardzo długo – może trochę dłużej, w zależności od tego jak bardzo jest suche.

Palenie drewnem miękkim powoduje wytwarzanie niewielkiej ilości dymu, oczywiście, gdy nie jest ono wilgotne. Nie wytwarza też dużo ciepła ani żaru. Takie materiał świetnie się spisze jako drewno na rozpałkę oraz do gotowania, jeśli nie potrzebujemy dużej ilości żaru.

Przykłady drzew: brzoza, lipa, topola, wierzba.

drewno na ognisko infografika

Drewno twarde

W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów, drewno twarde nieco ciężej się rozpala. Jest to związane z tym, że do drewno jest gęstsze i potrzebuje większej temperatury do rozgrzania znajdujących się w nim gazów. (Bo drewno się nie pali, tylko zawarte w nim gazy – pisałem o tym w tym artykule). Jednak po rozpaleniu, pali się długo stabilnym płomieniem. Palenie takim drewnem wytwarza z reguły niewiele dymu.

Twarde drewno na ognisko może być z powodzeniem wykorzystywane do celów kulinarnych. Daje ono dużo żaru, którego temperaturę można łatwiej kontrolować niż w przypadku płomienia. Taka właściwość umożliwia między innymi wykonanie „piecyka ziemnego”, czyli dołu wypełnionego żarem i gorącymi kamieniami służącego do pieczenia żywności przez kilka godzin.

Przykłady drzew: buk, dąb, jesion, grab

drewno na ognisko infografika

*Właściwości niektórych gatunków drewna zostały zaczerpnięte z A. Bokła, K. Mikulska „Kuchnia survivalowa”.

Ekonomiczne spalanie drewna

Prawdziwy ogniomistrz zawsze rozpala ognisko o rozmiarach nie większych niż potrzebuje. Sam staram się praktykować tę zasadę, bo uważam, że nie ma sensu niepotrzebnie palić drewna, nawet tego leżącego na ziemi, bo ma ono swoją funkcję w obiegu materii w przyrodzie. Dlatego warto jest palić ogień w ten sposób, aby utrzymywał się on jak najdłużej przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości opału.

Ekonomiczne spalanie drewna w praktyce sprowadza się do wykorzystywania odpowiednich gatunków w poszczególnych fazach palenia się ogniska oraz budowania płaskich stosów ogniskowych.

Jako rozpałkę i chrust na ognisko warto wykorzystać drewno żywiczne lub miękkie gatunki liściaste. Ogień rozpali się szybko i pozwoli osuszyć kolejny, większy kawałek drewna na opał. Kiedy ognisko się dobrze rozpali, dokładaj kawałki twardego drewna, które utworzą dużo żaru i będą utrzymywać stabilną temperaturę. Lepiej dołożyć mniej a częściej i kontrolować płomień na bieżąco niż robić duży ogień, który będzie bardziej paliwożerny.

Natomiast jeśli chodzi o stosy ogniskowe, to warto wybierać płaskie konstrukcje. Mówiąc to, mam na myśli, żeby nie tworzyć nie wiadomo jakich piramid z drewna. Duże ognisko potrzebuje dużo drewna. Ognisko w kształcie stożka bardzo szybko się wypala, bo płomienie obejmują drewno na całej długości. Wyjątkiem jest ognisko „pagoda” lub „studnia”, które wygląda mniej więcej jak to na zdjęciu poniżej. Jego zaletą jest to, że daje dużo światła i ciepła, a ułożone w kształt wieży grube gałęzie będą palić się dosyć długo.

drewno na ognisko pagoda
Ognisko w kształcie wieży pali się długo i pozwala na wygodne dokładanie drewna

Najlepsze drewno na ognisko – podsumowanie

Jak widać, temat spalania drewna w ognisku nie jest jednoznaczny. Dużo zależy od tego, jakie to ma być ognisko, do czego ma służyć oraz na jakiem etapie palenia jesteśmy. Oczywiście nie namawiam Cię do tego, abyś chodził po całym lesie i szukał „tego jedynego najbardziej słusznego” gatunku drewna. Celem tego artykułu jest pokazanie, że wśród dostępnych pod ręką materiałów, mogą się mogą znaleźć się takie, które usprawnią i ulepszą pracę z ogniem. Mam nadzieję, że wpis był Ci przydatny 🙂

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł albo masz własne przemyślenia na temat wykorzystywania różnych rodzajów drewna na ognisko, daj znać w komentarzu. Chcesz otrzymywać powiadomienia mailowe o kolejnych wpisach? Dołącz do grona Subskrybentów poprzez poniższy formularz 🙂

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
[url=https://sklep-survivalowy.pl]J&J[/url]

Ciekawy artykuł i lektura 🙂 pozdrawiam Jarek

trackback

[…] Chodzi tu o większe kawałki drewna, które będą paliwem/pożywieniem dla ognia. Szczapy lub fragmenty grubszych gałęzi układasz według jednego ze sposobów opisanych w tym tekście: Rodzaje ognisk. Które z nich warto znać? Warto także wiedzieć, że różnorodne gatunki drzew palą się w inny sposób. Wyjaśnia to tekst z bloga „Jak Przetrwać”: Jakie drewno na ognisko jest najlepsze? […]

Leśni Ludzie
2 lat temu

Bardzo dobry artykuł. Bardzo miło się czytało. Oby tak dalej 🙂 Pozdrawiam Tomek – Leśni Ludzie

Michał
Michał
2 lat temu

Fajny artykuł
Prawie codziennie palimy ogniska z drzewa iglastego, (na śniadanie i często obiad) właśnie chciałem się dowiedzieć jak to drzewo ma się do zdrowia i zainteresowałem się.