Jak chronić się przed burzą w górach?

burza-w-gorach-1

 

Mamy czas wakacji. Według danych statystycznych jest to najbardziej burzliwy okres w ciągu roku. Dużo ludzi spędza urlopy, obozy, weekendowe wypady na górskich szlakach. Jednak trzeba się liczyć z tym, że pogoda może pokrzyżować nam plany, jak również stworzyć zagrożenie życia. Burze w górach są szczególnie niebezpieczne, nie tylko z powodu zagrożenia porażeniem, ale również terenu, który nie ułatwia nam ewakuacji. Są jednak metody na określenia prawdopodobieństwa wystąpienia burzy oraz zabezpieczenia siebie tak, aby nie zostać rażonym piorunem. Przed wyjściem w góry obowiązkowo sprawdź prognozę pogody i podczas wędrówki na bieżąco kontroluj warunki atmosferyczne. Dzięki temu będziesz mógł w porę skierować się w stronę doliny, do schroniska. Lepiej przerwać wycieczkę i mieć możliwość powtórzenia jej w innym terminie, niż stawać twarzą w twarz z bezpośrednim zagrożeniem życia.

Numer ratunkowy w górach: 601 100 300, 112

Burza w górach

Możemy spotkać różne rodzaje burz, między innymi konwekcyjne i frontowe. Burze konwekcyjne powstają wskutek nagrzewania się mas powietrza i unoszeniu się ich ku górze. Występują one w ciepłe miesiące, głównie po południu i wieczorem, kiedy powietrze jest najbardziej nagrzane i zderza się z zimniejszą masą powietrza. Dlatego zaleca się wychodzić na szlak o wczesnych godzinach porannych i wracać do schroniska po południu. Para wodna, która znajduje się w dolnej chmurze, unosząc się ku górze, ochładza się i skrapla w postaci deszczu lub zamarza – stąd się biorą opady gradu w środku lata. Deszcz niesie za sobą zimny wiatr, który jest symptomem niemalże każdej burzy. Charakterystyczną chmurą burzową jest cumulonimbus.

burza-w-gorach-2

Drugi typ, to burze frontowe. Podczas ich występowania, zimny front powietrza zderza się z ciepłym frontem. Cenną informacją na temat tego rodzaju jest to, że jeśli poprzedzający burzę wiatr był słaby to najprawdopodobniej spotkamy się z pojedynczym punktem wyładowań atmosferycznych. Natomiast jeśli wiatr jest silny i porywisty, wówczas może zwiastować to pojawienie się rozległego na kilkanaście kilometrów pasa wyładowań. Może być to bardzo niebezpieczne, ze względu na to, że burza mogłaby zmierzać w naszym kierunku. Te burze najczęściej występują okresie maj-sierpień, ale mogą się pojawić w ciągu całego roku. W zimie przybiera to postać krótkiej, ale intensywnej zamieci śnieżnej.

burza-w-gorach-3
fot. lowcyburz.pl

Symptomy burzy w górach

O tym, że nadciąga burza można zorientować dzięki obserwacji warunków pogodowych. Pogoda w górach może się zmienić wręcz z minuty na minutę, dlatego powinniśmy obserwować czy nie zmierzają ku nam chmury typu cumulonimbus. Oznaką burzy jest też wiatr, opady deszczu i gradu, odległe grzmoty. Burze słychać w górach z bardzo daleka za sprawą echa. Przed wyładowaniem , włosy mogą stać nam dęba. Prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu to 332 m/s, z czego wynika, że jeśli od chwili błysku do grzmotu są 3 sekundy to wyładowanie miało miejsce 1 km od nas. W środowisku taternickim funkcjonuje reguła „30-30”, której treść przedstawia poniższy obrazek.

burza-w-gorach-zlota-zasada

Co robić, a czego nie robić?

Jeśli się uda wykryć  nadciągającą burze na tyle, żeby dotrzeć do schroniska, zejdźmy. Jeśli jednak burza złapie nas w terenie powinniśmy wiedzieć, co zrobić, żeby przeżyć. Przede wszystkim schodzimy ze szczytu lub grani. Były przypadki, że piorun raził całą grupę turystów na szczycie. Schodzimy z grzbietu minimum 100 metrów i szukamy schronienia. Nie zbiegamy ze zbocza, bo może to skutkować skręceniem kostki. Powinniśmy unikać szybkich ruchów na otwartej przestrzeni. Nie chowamy się pod samotne drzewa i skały, mogą być punktem wyładowań. Drzewa są niebezpieczne również ze względu na spadające gałęzie. Nasze schronienie nie powinno się znajdować w pobliżu strumienia. Spływająca woda może przenieść ładunek po skałach. Ukrywamy się minimum 1 metr od skały, nie szukamy schronienia w jaskiniach i uważamy na miejsca, w których mogą spadać kamienie.

Odsuwamy od siebie metalowe przedmioty (np. kijki, czekany) i kucamy ze złączonymi stopami. Najlepiej odizolować się od podłoża plecakiem. Zwracamy uwagę czy w pobliżu nie ma metalowych łańcuchów lub drabinek. Nie powinny ściągać piorunów ale mogą przenieść ładunek tak samo jak woda. Telefon najlepiej wyłączyć i pod żadnym pozorem nie dzwonić w czasie burzy. Jeśli jesteśmy w grupie, rozpraszamy się i nie łapiemy za ręce. Musimy też pamiętać, że piorun może uderzyć ponownie w to samo miejsce. Według mnie optymalnym miejscem będzie punkt kilkanaście metrów od samotnego drzewa, które posłuży jako piorunochron.

burza-w-gorach-4

Jak pomóc poszkodowanemu?

W tym miejscu może powinno się znaleźć szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego Ja opiszę po krótce co powinno się robić, aby pomóc osobie poszkodowanej. Musimy się upewnić czy nasze położenie jest bezpieczne i zapewnić poszkodowanemu komfort termiczny. Osoba rażona piorunem nie przekaże nam ładunku, ale może być natomiast nieprzytomna. Musimy to określić na samym początku. Jeśli nie jest przytomna ani nie oddycha, wzywamy pomoc i przechodzimy do sztucznego oddechu i masażu serca. Udrożniamy drogi oddechowe, robimy 2 wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka. Akcję reanimacyjną możemy przerwać w 3 przypadkach: kiedy poszkodowany zacznie sam oddychać, jak inna osoba z grupy (lub ratownik) przejmie obowiązek, gdy opadniemy z sił.

Numer ratunkowy w górach: 601 100 300, 112

Jeśli chcesz, żebym wysyłał Ci informacje o nowych wpisach i dodatkowych materiałach tylko dla Subskrybentów, to zapisz się na newsletter. A może masz swoją opinię na temat chronienia się przed burzą? Koniecznie daj znać w komentarzu 🙂

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments