Czym właściwie są scyzoryki?
Scyzoryki to właściwie zestawy narzędzi. Są one niewielkie i mieszczą się w zasadzie w każdej kieszeni. Na ogół oferują wiele różnych funkcji. Wyposażone są w nożyki, korkociągi, śrubokręty, nożyczki czy kombinerki. Sporo ciekawych modeli scyzoryków znaleźć można np. w ofercie sklepu internetowego https://www.trzypiora.pl/scyzoryki.
Scyzoryki są kompaktowe i bezpieczne w użytkowaniu. Po złożeniu można je wygodnie schować – nie ma ryzyka, że się przypadkowo otworzą. Są to narzędzia przeznaczone w zasadzie dla każdego. Ze scyzoryków chętnie korzystają wędkarze, grzybiarze czy majsterkowicze. Wielu mężczyzn zawsze ma w swojej kieszeni podręczny scyzoryk. Coraz częściej spotkać je można także w kobiecych torebkach.
Do czego może przydać się scyzoryk?
Scyzoryki są narzędziami wielofunkcyjnymi. Przydać się mogą w najmniej oczekiwanym momencie. Sporo zależy od tego, w jakie końcówki są wyposażone:
- klasyczne ostrze służy do cięcia, to podstawowy element każdego scyzoryka,
- korkociąg przeznaczony jest do otwierania butelek z winem,
- otwieracz do puszek, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na otwieranie metalowych puszek,
- rozwiertak umożliwia wykonywanie niewielkich otworów, np. w skórze czy płótnie,
- otwieracz do butelek służy do otwierania butelek na kapsel,
- pęseta przydaje się przy czynnościach wymagających sporej precyzji.
To oczywiście nie wszystkie, ale jedynie te najpopularniejsze końcówki używane w scyzorykach.
Jak należy dbać o scyzoryk?
Dobrej jakości scyzoryk może posłużyć swojemu użytkownikowi przez wiele długich lat. Mowa tutaj przede wszystkim o słynnych scyzorykach szwajcarskich, np. Victorinox. Trzeba jednak je regularnie i w odpowiedni sposób konserwować. Tylko w zadbanym scyzoryku wszystkie końcówki pracują płynnie. Nie ma wtedy też ryzyka, że pojawi się rdza.
Wszystkie części narzędzia należy co jakiś czas rozłożyć i opłukać ciepłą wodą. Scyzoryka nie można wkładać oczywiście do zmywarki. Po wyschnięciu na ruchome elementy nakłada się odrobinę specjalnego smaru. Na końcu ostrza można dodatkowo naostrzyć – pod kątem około 250 stopni.
Źródła:
1) treść artykułu: materiały partnera
2) grafika tytułowa: materiały partnera