Kiedy pakujesz plecak ucieczkowy, skupiasz się na najważniejszych rzeczach.
Oczywiste jest, że przeznaczeniem budowania plecaka do ewakuacji jest przetrwanie. Jednak warto poświęcić trochę więcej czasu i zastanowić, jak taka sytuacja będzie wyglądać w praktyce, żeby zabrać rzeczy, które będą naprawdę przydatne.
Niektóre z nich wcale nie są takie oczywiste.
Poznaj 5 rzeczy, które warto dodać do plecaka ewakuacyjnego.
Chcesz wiedzieć więcej o plecaku ewakuacyjnym?
Wysłuchaj odcinka podcastu
Niestandardowe wyposażenie w plecaku ewakuacyjnym – co warto spakować?
Oto moja lista nieoczywistej zawartości plecaka ewakuacyjnego na dziś:
Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, w jakich sytuacjach te przedmioty okażą się bardzo przydatne. Zastanów się, jaka jest Twoja sytuacja i zdecyduj, czy wrzucisz je do bugout bag.
Karty
Karty lub inna gra, która zajmie mało miejsca, pozwoli spędzić długie godziny, gdy utkniesz gdzieś lub będziesz musiał przeczekać burzę. Wydaje się to błahe, ale kiedy dojdzie do awaryjnej sytuacji, w której przez wiele godzin będzie trzeba siedzieć w miejscu, zwykła partia w karty pozwoli skupić się na czymś innym niż trudna sytuacja.
Do talii kart, którą umieścisz w plecaku ewakuacyjnym, warto dołączyć instrukcję różnych gier. Zabezpiecz ją też przed wilgocią – chociażby workiem strunowym lub umieszczając ją w wodoodpornej kieszeni plecaka ewakuacyjnego.
Mapa
Do zestawu ucieczkowego warto dołączyć papierową mapę najbliższej okolicy w skali, która pozwoli na sprawne przemieszczanie się. Może się ona przydać nawet, jak posiadasz GPS w 3 urządzeniach. Papierową mapę możesz przekazać komuś, nie pozbywając się swoich urządzeń.
Jej główną zaletą jest to, że będzie ona będzie działać zawsze i wszędzie, niezależnie od satelitów, prądu i całej reszty.
Warto też pomyśleć o zalaminowaniu mapy, dzięki czemu może posłużyć jako prowizoryczna ochrona przed nagłym deszczem. Dobrze złożona mapa nie zajmie dużo miejsca w plecaku, a w trakcie ewakuacji może okazać się wybawieniem, gdy GPS postanowi odmówić posłuszeństwa.
Wycinek maty
Wycinek maty, tak jak mapa, jest płaska i łatwo ją schować do plecaka ewakuacyjnego. Możesz dociąć go idealnie według kształtu swojego plecaka.
Taki element niewiele waży, a znacznie zwiększa komfort w przeróżnych sytuacjach. Przyda się nie tylko, żeby na nim usiąść i odizolować się od podłoża, ale można na nim klęknąć, użyć jako tacki czy złożonego jako poduszki.
W nocy taką matę możesz podłożyć też pod korpus, żeby chronić najważniejsze narządy przed chłodem.
Porządny worek
Nie taki na śmieci czy reklamówka. Porządny worek – najlepiej z możliwością użycia jako dodatkowy plecak – może okazać się przydatny w sytuacji, kiedy w trakcie ewakuacji Twój główny bagaż zostanie uszkodzony. Wkładając go do worka, szybko możesz kontynuować ewakuację.
Worek przyda się też w wielu innych sytuacjach: od zebrania śmieci, żeby ograniczyć zostawianie śladów, po dodatkową przestrzeń na rzeczy, które zdobędziesz, a które nie zmieszczą się w plecaku ewakuacyjnym.
Karta prepaidowa
Najlepiej taka, którą można zapłacić w każdym kraju i walucie. Takie usługi dziś są bardzo popularne. Nie bez powodu. Bezpieczeństwo głównych kont to bardzo ważna sprawa, której nie warto bagatelizować.
Karty do głównych kont powinny być bardzo dobrze ukryte w plecaku ewakuacyjnym. Gotówkę i karty trzymaj w kilku miejscach, aby ograniczyć ryzyko utraty całego majątku. Drobna kwota może być na wierzchu, aby jej szybko użyć. Natomiast karta prepaid i trochę grubszych – lekko schowane, ale z łatwym dostępem.
Całą resztę warto ukryć w dodatkowej ukrytej kieszeni, niewidocznej na pierwszy rzut oka.
Pakuj swój plecak ewakuacyjny świadomie
To było 5 nieoczywistych rzeczy, o jakich warto pomyśleć, pakując swój plecak ewakuacyjny. Mam nadzieję że ta lista pomoże Ci zbudować idealny zestaw i spojrzeć szerzej na przedmioty które mogą wam się przydać.
Pamiętaj, aby przygotować takie wyposażenie zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, przy uwzględnieniu różnych scenariuszy kryzysowych.
Jeśli chcesz poznać więcej propozycji wyposażenia ewakuacyjnego, przejdź do tego artykułu. Znajdziesz w nim gotową listę ekwipunku, który dopasujesz do swojej strategii ewakuacji.
Źródła:
1) Grafika tytułowa – fot. https://deepai.org/
Ciekawe ile dam radę nosić piecyk turystyczny na drewno (10kg) w plecaku 🙂
Kto ważył swój plecak? Pochwalcie się do ilu udało wam się zejść 😉