„Miękki” survival, czyli kilka słów o bushcrafcie

Miękki survival kilka słów o bushcrafcie

Internet przyczynił się do zacierania różnic pomiędzy bliskoznacznymi pojęciami. Jedna błędna interpretacja zamieszczona przez wpływową osobę zostaje powielona i powoli przestaje być jasne, co jest czym i do czego. Taki los spotkał survival i bushcraft (a w Polsce na doczepkę EDC), które w rozumieniu powszechnym bywają tak podobne, że wiele osób po prostu myli je ze sobą. Dlatego pora na małą ściągę.

Czy bushcraft to taki wstęp do survivalu?

… a skoro o wstępach mowa, to wypada na początku zaznaczyć, że niniejszy tekst powstał we współpracy ze sklepem combat, którego hasłem przewodnim jest „Przeżyj to!”, co dobrze wróży ? Wróćmy zatem do meritum.

Na chłopski rozum taka teza wydaje się prawdziwa, ale w zasadzie to bushcraft jest pojęciem nieco szerszym, a jednocześnie węższym. Już tłumaczymy ten pozorny paradoks. Nie mamy tu sytuacji jak z kwadratami i prostokątami, że każdy survivalowiec to bushcrafter, a na odwrót już niekoniecznie. To są dwa osobne pojęcia, ale mające mnóstwo punktów wspólnych. Dlatego w bushcrafcie survival jest tylko cząstką całego zagadnienia, ale jednocześnie całościowo to survival jest szerszym pojęciem. Jakie zatem są główne różnice? Po kolei.

Survival i bushcraft to dwa osobne pojęcia, które mają mnóstwo punktów wspólnych. W bushcrafcie survival jest tylko cząstką całego zagadnienia, ale jednocześnie całościowo to survival jest szerszym pojęciem.

Osoba uprawiająca survival ma (a przynajmniej w teorii powinna mieć) jeden cel – przeżyć. Aby zwiększyć swoje szanse, zdobywa wiedzę o sposobach przetrwania w każdych warunkach. I to jest właśnie słowo klucz – KAŻDYCH. Sytuacja, w której trzeba będzie użyć swojego sprytu, umiejętności i narzędzi by przeżyć, może nas spotkać w mieście, na wsi, na pustyni, na morzu, w górach albo w lesie. Dlatego właśnie survival jest pojęciem znacznie szerszym.

Jeśli jednak chodzi o warunki leśne, to bushcraft jest bardziej zaawansowaną formą, ponieważ zakłada znajomość podobnych umiejętności jak w przypadku survivalu, ale wykorzystywanie ich w sposób możliwie niedestrukcyjny dla otoczenia. W bushcrafcie nie chodzi o to by przeżyć, ale o to by żyć. Trwać, koegzystować. A to z kolei wymaga jeszcze głębszego zagłębienia się w arkana wiedzy leśnej. Czasem robi się coś trudniej, żeby było zgodnie ze sztuką, zaś w survivalu liczy się efekt. Ponadto taka wyprowadzka albo wyjście na biwak to sytuacja zaplanowana i można się przygotować. Dlatego w odniesieniu do spędzania czasu w lesie przyjmijmy, że bushcraft jest wtedy, gdy masz ze sobą zabrany z domu zestaw sprzętu, a survival – kiedy sprawy przybierają kiepski obrót w losowym momencie i musisz sobie radzić tym, co masz w kieszeni.

A czy EDC to wstęp do bushcraftu albo survivalu?

Trochę się ma, a trochę nie. Z jednej strony zakłada noszenie przy sobie wyposażenia, które może przydać się w sytuacji SHTF (Shit Hit The Fan) lub na zwykłym biwaku. Samo posiadanie przy sobie pewnych narzędzi zwykle prowadzi do choćby szczątkowej umiejętności ich obsługi. Z drugiej strony edecowicze bardzo często nie mają i nie chcą mieć nic wspólnego z przedzieraniem się przez krzaki, a ich sprzęt służy bardziej do posiadania, niż używania. Tak więc chyba wszystko zależy od nastawienia, jednak w ogólnym rozrachunku świadomy posiadacz EDC będzie miał łatwiejszy start w bushcraft czy survival.

Sytuacja SHTF

SHTF – „shit hit the fan” (z ang. g*wno trafia w wentylator). Moment, w którym zaczynają dziać się się, rzeczy działające na Twoją niekorzyść, zmuszające do wykorzystania zdolności survivalowych. Inaczej sytuacja kryzyzowa.

Wybierz co Ci pasuje

Ilu ludzi, tyle opinii i punktów widzenia, ale najważniejsze to się szanować. Tak, banał, ale prawdziwy. Niezależnie, czy chcesz iść w ślady Rambo, Nessmuka czy MacGyvera – baw się przy tym dobrze. A jeśli potrzebujesz jakiegoś sprzętu, to zajrzyj do sklepu combat.pl i przeżyj to z nami.

Źródła:
1) treść artykułu: combat.pl
2) grafika tytułowa: Adobe Stock

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments