Jak wyrobić EKUZ? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

jak wyrobic ekuz europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego

Wszystko co powinieneś wiedzieć o EKUZ. Na czym to polega i jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyjeżdżając za granicę, wiele osób zastanawia się, jakie ubezpieczenie podróżne wybrać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest coś takiego jak EKUZ, czyli europejskie ubezpieczenie zdrowotne, które powinniśmy mieć na każdym wyjeździe za granicę w obrębie UE i EFTA. Uprawnia ono nas do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą tak samo jak w Polsce – w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ.

Co zawiera ten artykuł:
– Co to jest karta EKUZ?
– W jakich krajach obowiązuje EKUZ?
– Kto może z niej korzystać?
– Jakie są zasady działania tego ubezpieczenia?
– Jak wyrobić kartę EKUZ w placówce i przez internet?
– Dlaczego nie mogłem wyrobić karty EKUZ?


Europejskie ubezpieczenie zdrowotne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – od tej nazwy pochodzi skrót EKUZ. Jest to dokument w postaci plastikowej karty poświadczający, że jesteśmy ubezpieczeni przez publiczny fundusz zdrowia w naszym kraju. A jako że należymy do Unii Europejskiej, możemy w ramach tego funduszu korzystać z opieki zdrowotnej w krajach należących do UE oraz EFTA. Jest to możliwe dzięki tak zwanej koordynacji świadczeń socjalnych.

Karta EKUZ jest jak legitymacja szkolna – jest poświadczeniem tego, że posiadamy status ubezpieczonego. Bez niej, za opiekę medyczną za granicą, musielibyśmy zapłacić niemałe kwoty (jak za brak legitymacji w autobusie). Później można się ubiegać o zwrot kosztów leczenia, jednak moim zdaniem lepiej wyrobić kartę EKUZ i uniknąć stresu podczas wyjazdu. Przecież nie wyjeżdżamy na wakacje, żeby się spinać 🙂


W jakich krajach obowiązuje EKUZ?

Z karty EKUZ można korzystać w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stoważyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Obecnie jest to 31 państw (poza Polską). Nie będę tu wymieniał każdego kraju z osobna. Można to sprawnić na tej stronie.


Karta europejska NFZ – dla kogo?

Jest ona dostępna za darmo praktycznie dla wszystkich. Jedynym warunkiem jest to, że trzeba być ubezpieczonym w NFZ – przez pracodawcę, uczelnię, członka rodziny lub jako bezrobotny.

Karta nic nie kosztuje, a jej wyrobienie trwa dosłownie 5 minut, nie licząc czasu spędzonego w kolejce w placówce NFZ 🙂

Plastik jest wydawany na wniosek na określony czas. W przypadku wyjazdów turystycznych jest to maksimum rok. Bywa że jest to krótszy okres, na przykład jeśli kończysz studia, albo zmieniasz pracę. Możesz również złożyć wniosek o wydanie karty, kiedy wyjeżdżasz za granicę do pracy albo na studia.


Karta EKUZ uprawnia TYLKO do korzystania z opieki zdrowotnej!

Tylko i aż. Wyrabiając kartę należy pamiętać, że dzięki niej mamy dostęp do publicznej służby zdrowia w kraju należącym do Unii Europejskiej (i EFTA), w którym przebywamy.

Jednak z tego świadczenia możemy korzystać tylko do dnia planowanego powrotu do Polski. To oznacza, że na przykład jak złamiesz nogę za granicą to w dniu, w którym planowałeś wrócić z wyjazdu musisz opuścić szpital i kontynuować leczenie w kraju.

Dodatkowo ubezpieczenie europejskie EKUZ nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych. Dlatego jeśli wybierasz się w góry za granicę to oprócz karty EKUZ, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Ja zwykle staram się wybrać takie, które gwarantuje najwyższe odszkodowanie, ale głównym kryterium jest to, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty akcji ratunkowych i transportu medycznego. W przypadku wyprawy na via ferraty należy wybrać taki zakład ubezpieczeń, który będzie ubezpieczał wędrówki wysokogórskie i sportu wysokiego ryzyka.


Jak wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ można wyrobić na 2 sposoby – w oddziale NFZ albo przez internet.

W placówce

Jeśli załatwiasz sprawę w placówce, to warto jest jest przyjść z samego rana zanim będą duże kolejki. W sezonie urlopowym w kolejce można czekać nawet 2 godziny – w zależności od wielkości miasta. Na miejscu wypełniamy wniosek, zaznaczając, w jakim celu wyjeżdżamy za granicę (wyjazd turystyczny czy do pracy). Po złożeniu wniosku następuje weryfikacja, czy jesteś ubezpieczony i w NFZ. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie to ten proces trwa max 5 minut.

Przez internet

Są dwie metody, aby złożyć wniosek i nie wychodząc z domu. Poniżej opisuję jak wyrobić kartę EKUZ przez internet.

1 metoda – email

Wchodzisz na stronę NFZ, z której można pobrać wniosek o wydanie karty EKUZ. Pobierasz go, drukujesz i wypełniasz tak, jakbyś to robił w placówce. Następnie podpisany wniosek skanujesz i wysyłasz na adres mailowy właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Po weryfikacji Twojego ubezpieczenia, karta EKUZ zostanie wysłana pocztą na podany przez Ciebie adres. Dane kontaktowe do oddziałów wojewódzkich NFZ znajdziesz tutaj.

2 metoda – ePUAP

Wniosek można również złożyć przez platformę ePUAP, służącą do załatwiania spraw urzędowych przez internet. Aby z niej korzystać musisz stworzyć profil zaufany, który będzie Twoim kontem do logowania. Jeśli już masz konto to wpisz w wyszukiwarce „EKUZ”, wypełnij go i zatwierdź swoje dane. W tym przypadku, po weryfikacji ubezpieczenia, karta EKUZ również zostanie wysłana drogą pocztową.


Karta EKUZ – potrzebne dokumenty

Żeby wyrobić kartę EKUZ potrzebny Ci będzie dowód osobisty. Jeśli jesteś osobą uczącą się, to będziesz musiał okazać ważną legitymację.


Dlaczego nie mogłem wyrobić karty EKUZ?

Czasem się zdarza, że nie wszystko idzie po naszej myśli, a rzeczy oczywiste potrafią nas zaskoczyć. Tak było w moim przypadku, kiedy chciałem wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem do Słowackiego Raju. Firma w której pracowałem nie zarejestrowała mnie wtedy do ubezpieczenia zdrowotnego. Stało się tak, ponieważ firma ta zatrudnia prawie samych studentów, a ja wtedy nie miałem statusu studenta i „przez błąd w systemie” zostałem źle przypisany. Przez to NIE BYŁEM W OGÓLE UBEZPIECZONY W NFZ PRZEZ PÓŁ ROKU. Dowiedziałem się o tym dopiero, jak planowałem wyjazd na Słowację.

Pomijając ludzkie niedopatrzenie lub złośliwość rzeczy martwych, wyniosłem z tej sytuacji naukę, aby kontrolować stan swojego ubezpieczenia w NFZ po każdej zmianie pracy albo zaczynając lub kończąc studia. Drugą kwestią jest to, aby nie załatwiać ubezpieczenia i innych ważnych spraw na ostatnią chwilę przed wyjazdem.


Podsumowując…

Jak widać, aby wyrobić kartę EKUZ, nie są potrzebne żadne skomplikowane procedury. Moim zdaniem warto ją mieć podczas wyjazdu za granicę. Europejska karta zdrowia jest dla mnie zabezpieczeniem na każdy wyjazd za granicę w obrębie UE (i EFTA). Dzięki niej wiem, że nawet jeśli coś mi się stanie, to nie będę musiał się martwić o to, że zagraniczny szpital wystawi mi wysoki rachunek w obcej walucie 🙂

Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje o karcie EKUZ. Jeśli nie to daj mi znać – postaram się uzupełnić artykuł.

A może już korzystasz z karty EKUZ? Jeśli masz jakieś doświadczenia, koniecznie napisz o tym w komentarzu.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach?

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments