Wypad za miasto? Wielkopolski Park Narodowy.

Jezioro Łódzko-Dymaczewskie

Wielkopolski Park Narodowy stanowi obszar ochronny dla krajobrazu polodowcowego i znajdujących się w nim różnorodnych roślin i zwierząt. Został założony w 1957 roku, i położony jest ok. 15 km od Poznania na obszarze pomiędzy trzema miastami: Luboniem, Mosiną i Stęszewem. Powierzchnia Parku wynosi wynosi 7584 ha, a dodatkowo wokół niego rozciąga się strefa ochrona, tzw. otulina. Łączna powierzchnia Parku i otuliny wynosi 14 840 ha.

Krajobraz

Ruchy lodowców około 70-10 tysięcy lat temu, obdarowały ten teren nierównościami terenu i głazami narzutowymi. W zagłębieniach zadomowiły się jeziora, których jest w Parku ponad 10. Największe z nich to J. Łódzko-Dymaczewskie (127,02 ha), a najgłębsze jest J. Góreckie (głębokość maks. 16,84 m). To ostatnie uchodzi za najbardziej malownicze, między innymi za sprawą Wyspy Zamkowej, na której znajdują się ruiny zamku Klaudyny Potockiej. Ruiny mogą zwiedzać tylko odważni, bo jedyny sposób, na przedostanie się na wyspę to przejście zimą po zamarzniętym jeziorze. Nie można w nim pływać, ponieważ jest objęty ścisłą ochroną.

Jezioro Góreckie

Najwyższe wzniesienie Wielkopolskiego Parku Narodowego to Osowa Góra, która piętrzy się na wysokość 132 m n.p.m. W pobliżu tego szczytu znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się widok na Park i miejscowość Mosinę.

Teren WPN porasta las mieszany. Dominuje sosna, która pada ofiarą różnego gatunku insektów żerujących na jej korze. Jednak sosnom przybywają na pomoc m.in. dzięcioły czarne. Inne ptactwo znajduje dom i pożywienie w przybrzeżnych szuwarach i na terenach bagiennych. Łączna liczba gatunków ptaków wynosi ok. 220, wliczając w to gatunki lęgowe i przelotne. Z drapieżnych można wyróżnić kanię czarną, błotniaka stawowego i myszołowa. Polują one na przykład na ryjówki, czy inne gryzonie. Wśród drapieżnych ssaków można tu spotkać kunę leśną, borsuka czy lisa.

Wieża widokowa obok Osowej Góry

Szlaki

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do tego mistycznego zakątka, warto zaznajomić się ze szlakami, które oferuje Wielkopolski Park Narodowy

Szlaki piesze:

czerwony – nazwany „Szlakiem Kosynierów” swój początek ma pod Osową Górą. Podążając nim spotkamy na swojej drodze kilka głazów narzutowych, będziemy mieli okazję przejść się wzdłuż Jeziora Góreckiego i oglądać z brzegu ruiny zamku na wyspie. Idąc dalej natkniemy się na muzeum przyrodnicze i budynek dyrekcji WPN. Miniemy miejscowość Jeziory i dojdziemy do Puszczykowa. Odcinek od Osowej Góry do stacji PKP Puszczykowo mierzy niecałe 14,5 km. Jednak szlak ten ciągnie się dalej poza granice Parku. Biegnie przez Rogalinek, Kórnik i Zaniemyśl aż do Sulęcinka. Łączna długość tej trasy to 71,3 km.

zielony – zaczyna się w Stęszewie, a kończy w Szreniawie. Po drodze będziemy mijać m.in Obszar Ochrony Ścisłej Bagno Dębienko oraz Suche Zbocza. Szlak przecina miejscowości Trzebaw i Rosnówko. Jego długość całkowita wynosi około 18 km.

niebieski – rozpościera się pomiędzy miejscowością Skrzynki, a Iłówcem. Odległość pomiędzy nimi na tym szlaku wynosi około 36 km. Ścieżka ta przecina Park i jego otulinę i biegnie na jego przestrzeni wzdłuż Jeziora Wielkowiejskiego, Witobelskiego, zahacza o Łódzko-Dymaczewskie oraz Góreckie. Długość niebieskiego szlaku na terenie WPN, licząc od Stęszewa do Mosiny, wynosi 13,3 km

żółty – szlak ten nie jest długi. Zaczyna i kończy się w Puszczykowie, przy dwóch stacjach kolejowych. Idąc nim, możemy oglądać Jezioro Jarosławskie i dwa głazy narzutowe: F. Jaśkowiaka i Leśników. Długość ścieżki osiąga zaledwie 11 km.

czarny – wiedzie od Rosnówka do Dymaczewa Starego. Po drodze mijamy Trzebaw i Jezioro Łódzko-Dymaczewskie. Jest to najkrótszy ze szlaków pieszych, jego długość wynosi niewiele ponad 10 km.

Szlaki rowerowe

Specyfika terenu sprzyja nie tylko pieszym wędrówkom. Areał Parku przecina kilka szlaków rowerowych. Jest to między innymi międzynarodowy szlak rowerowy R-9, Nadwarciański Szlak Rowerowy, przebiegający przez Las Dębiński i Obszar Ochrony Ścisłej Nadwarciański Bór Sosnowy. Przez Wielkopolski Park Narodowy przebiega również „rowerowy pierścień dookoła Poznania”. Długość odcinka na terenie Parku wynosi około 18 km, a cała pętla obiegająca Poznań ma około 165 km.

Poza tym istnieje również szlak kajakowy. Co prawda w obrębie Parku obejmuje on tylko Jezioro Łódzko-Dymaczewskie, ale rozpoczynając na nim spływ, dopłyniemy do Warty, a sama Warta daje nam już większe dystanse i tym samym większe możliwości jeśli chodzi o spływy kajakowe.

Biwakowanie

Administracja wyznaczyła jedno miejsce, w którym dozwolone jest biwakowanie. Znajduje się ono na skraju Parku, nad jeziorem Chomęcickim. Najbliżej wyznaczonego miejsca biwakowego znajduje się wieś Wypalanki, gdzie znaleźć można również plażę. Przygotowane są tam dwa duże kręgi ogniskowe, kilka wiat i parking.

Poza tym istnieją jeszcze dwa miejsca ogniskowe. Jedno na południowym krańcu jeziora Jarosławieckiego, drugie – na Osowej Górze. Dokładne lokalizacje tych (i wielu innych w Polsce) miejsc można sprawdzić na mapie w witrynie „Czas w Las”.

Wielkopolski Park Narodowy jest pięknym miejscem, ale pamiętajmy, że jest to teren objęty ochroną przyrody. Apeluję więc o poszanowanie stworzeń Matki Natury. Biwakujmy tylko w miejscach dozwolonych, aby nie zakłócać naturalnego rytmu zwierząt i roślin. Można też w inny sposób trenować umiejętności przetrwania. Opisałem ten teren ze względu możliwość licznych wędrówek, obserwacji zwierząt i po prostu cieszenia się z bycia blisko natury.

Zobacz również: strona Wielkopolskiego Parku Narodowego.
(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
4 lat temu

Czołem, pozwolę sobie umieścić odnośnik do mojego bloga skąd można pobrać ślady gps z przebiegiem prawie wszystkich szlaków biegnących przez Wielkopolski Park Narodowy.
http://lokalista.eu/szlaki-wielkopolskiego-parku-narodowego/