Via ferrata to termin pochodzący z języka włoskiego, a jej polski odpowiednik to „żelazna droga”. Hasło to określa szlak górski, który jest wyznaczony w trudnym lub niebezpiecznym terenie i umocniony metalowymi linami, stopniami, drabinami itp. Przeznaczone są dla turystów poszukującym mocnych wrażeń i niezapomnianych widoków. Więc jeśli kochasz górskie wędrówki, nie masz lęku wysokości, a bez dawek adrenaliny nie możesz żyć, to via ferrata jest czymś czego szukasz.
Specyfika via ferrat
Żelazne drogi początkowo służyły jako kanały transportowe miedzy dolinami. W Alpach pierwsze szlaki tego typu powstawały już dwieście lat temu. Okres w którym via ferraty powstawały na potęgę, przypada na pierwszą wojnę światową. Wówczas wędrowali nimi żołnierze i transportowano broń i amunicję. Do dziś zachowała się duża ilość umocnień, a turystyka via ferratowa jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Dlatego jeśli jesteś w dobrej kondycji fizycznej to na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Skala trudności
Via ferraty kategoryzowane są według trudności i stopnia niebezpieczeństwa, co zależy od terenu, przez który przechodzi szlak. Szukając informacji o danej trasie spotkamy się z oznaczeniem literowym od A do E. Oznacza to, że via ferrata z literką A jest najłatwiejsza, natomiast E – najbardziej wymagająca i niebezpieczna. Istnieją jeszcze szlaki pod nazwą F, ale to są szczególne przypadki – najtrudniejsze z najtrudniejszych.
Niezbędny sprzęt
Żeby bezpiecznie przejść przez żelazną drogę potrzebny nam będzie sprzęt asekuracyjny. Każdy uczestnik wyprawy powinien mieć na sobie kask, uprząż i lonżę z absorberem i dwoma karabinkami. Taki zestaw można wypożyczyć w niektórych sklepach turystycznych i kosztuje to około 30 zł za dobę (+kaucja). Decydując się na wypożyczenie lub zakup warto zapytać o przeszkolenie, jak tego sprzętu się używa. Na szlak dobrze jest wziąć rękawiczki bez palców.
Na via ferratę polecam wziąć mały plecak i mieć w nim najpotrzebniejsze rzeczy. Kiedyś popełniłem błąd będąc z tatą na via ferracie w Alpach. Wzięliśmy jeden większy plecak i nosiliśmy go na zmianę. Już po kilkudziesięciu minutach wspinaczki dało nam się to we znaki. Z racji tego, że był to mój pierwszy wyjazd na ferratę, nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. W każdym razie następnego dnia, nie byliśmy w stanie wyjść na szlak.
Zasady bezpieczeństwa na via ferratach
Via ferraty są dla każdego, lecz każdy, kto się nimi porusza, powinien stosować się do reguł, które zapewnią bezpieczeństwo na szlaku.
1. Przed wyjściem na szlak zapoznaj się z trasą.
Upewnij się ze poziom trudności i długość danej via ferraty odpowiada Twoim umiejętnościom i preferencjom. Dowiedz się jak długo się idzie, jakie punkty na trasie są najtrudniejsze, jakim szlakiem zejdziesz ze zdobytego szczytu i czy jest możliwość wycofania się, kiedy przypniesz się do lin.
2. Sprawdź pogodę i ruszaj wcześnie rano.
W górach pogoda może zmienić się bardzo szybko. Przed samym wyjściem zobacz jakie są prognozy w Twojej okolicy. Jeśli jest prawdopodobieństwo wystąpienia burzy, nie wychodź w góry. Burze są szczególnie niebezpieczne na via ferratach, ponieważ nie ma się gdzie ukryć i wyładowanie może przejść po stalowych linach prosto na Ciebie.
Zobacz też: Burza w górach. Jak zmniejszyć ryzyko porażenia piorunem
3. Zawsze bądź przypięty do łańcucha.
Na końcach lonży, która jest przywiązana do uprzęży, znajdują się dwa karabinki. Służą one do przypinania się do stalowej liny, która co kilka metrów jest przymocowana klamrami do skały. Kiedy dochodzimy do klamry, przepinamy się do kolejnego odcinka liny. Robimy to pojedynczo, tak aby nie odpinać obu karabinków naraz.
4. Karabinki wpinamy w przeciwną stronę.
Zabezpieczy to nas przed przypadkowym odpięciem dwóch karabinków od liny.
5. Na jednym odcinku łańcucha powinna być wpięta tylko jedna osoba.
Zapobiegnie to strąceniu kolejnej osoby, kiedy ktoś z góry będzie spadał. Klamry są po to, żeby nie spaść na sam dół, tylko zawisnąć kilka metrów niżej. W takiej sytuacji absorber przy lonży, amortyzuje upadek.
6. Trzy punkty podporu przy wspinaczce.
Wspinając się, pamiętaj, żeby podpierać się cały czas w 3 punktach. To znaczy, przenosimy wyżej tylko jedną kończynę naraz. Jeśli teren nie pozwala na to, możemy chwycić się łańcucha lub stanąć na klamrze.
Via ferraty są dostępne dla wszystkich, nie oznacza to jednak, że wszyscy powinni na nie wchodzić. Każdy tu odpowiada za siebie, a jeden zły ruch lub niewłaściwe zabezpieczenie może spowodować tragedię. Osoby z lękiem wysokości albo z tendencją do nadciśnienia mogą się źle czuć lub nie być w stanie iść dalej w górę, a niektóre szlaki nie gwarantują drogi powrotnej, jeśli się rozmyślimy. Pocieszające jest to, że możemy trenować na łatwiejszych trasach zanim wyjedziemy np. w Alpy. Wszystko jest dla ludzi, ale wszystko trzeba robić z rozsądkiem. Szanujmy góry, bo tam jesteśmy gośćmi i zostawmy miejsca, przez które przechodzimy w takim samym stanie w jakim je zastaliśmy. Dzięki temu po nas będzie mogło przejść trasę jeszcze wielu turystów. A przecież chodzi o to, żeby zobaczyć piękne miejsca i mieć wspaniałe wrażenia. Z ręką na sercu mogę polecić taką formę aktywności osobom lubiącym się włóczyć i zdobywać.
Jeśli chcesz, żebym wysyłał Ci informacje o nowych wpisach i dodatkowych materiałach tylko dla Subskrybentów, to zapisz się na newsletter. A może masz już jakieś doświadczenie na via ferratach? Koniecznie daj znać w komentarzu 🙂