3 zagrożenia w czasie zimy. Jak się zabezpieczyć?

jak-przetrwac-ferie-1

Sezon zimowy w pełni. Choć w wielu miejscach Polski śniegu nie widać, to dużo ludzi oddaje się różnym aktywnościom na świeżym powietrzu. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym jeździ na zorganizowane ferie, np. obozy i zimowiska, a Ci starsi w dużej mierze podróżują na własną rękę.

Wyjazdy zimowe dają nam wiele radości. Dbajmy więc o bezpieczeństwo, żeby ferie nie skończyły się zbyt szybko. Poniżej przedstawiam 3 przypadki, które moim zdaniem zdarzają się najczęściej podczas zimowych eskapad. Są to hipotetyczne sytuacje kryzysowe wraz z poradami jak się przed nimi zabezpieczyć i co zrobić, kiedy już nadejdą.

Działanie chłodu

Chłód powoduje, że krew odpływa z kończyn, aby skoncentrować się w pobliżu serca i innych ważnych narządów. Dzieje się tak, ponieważ na organizm działa wola przetrwania (instynkt samozachowawczy). Wówczas krew ma za zadanie ogrzać najważniejsze organy tak, aby zachować nas przy życiu jak najdłużej.

1. Odmrożenie

To miejscowe uszkodzenie skóry pod wpływem mrozu mierzone w 4 stopniach w zależności od intensywności. Odmrożenia 1. stopnia są stosunkowo niegroźne. Ich skutki są odwracalne, bo obejmują jedynie naskórek. Skóra się zaczerwienia lub blednie i może mrowić albo szczypać. 2. stopień obejmuje głębsze partie naskórka. Pojawia się obrzęk, a skóra jest sztywna i blada. Przy 3. stopniu dochodzi do martwicy skóry, która ciemnieje do koloru purpury. Tracimy czucie i zdolność do ruchu daną kończyną. Te zmiany mogą być nieodwracalne. 4. stopień charakteryzuje się tym, że odmrożeniu uległa cała część ciała (np. palec, ucho). W takiej sytuacji dochodzi do amputacji.

Odmrożeniom najszybciej ulegają palce rąk i nóg, uszy oraz nos.

Lekkie odmrożenia można wyleczyć poprzez polewanie ciepłą wodą. Nie gorącą ponieważ, może to doprowadzić do oparzenia. Kiedy nie mamy dostępu do ciepłej wody, okryjmy odmrożone kończyny ciepłą bluzą lub śpiworem. Wyższe stopnie odmrożeń można wyleczyć chirurgicznie. Uwaga: leczenie odmrożeń jest bolesne.

Aby nasze ferie nie skończyły się na pobycie w szpitalu z odmrożeniami, musimy pamiętać o grubych rękawicach (najlepiej z jednym palcem) i czapce. Przy długich wędrówkach ubieramy grube wełniane skarpety, czasem nawet dwie pary. Nie ubieramy ciasnych ubrań, bo ograniczają one dopływ krwi.

2. Hipotermia

Jest to obniżenie ogólnej temperatury ciała spowodowane długotrwałym wystawieniem na zimno. Jej główne objawy to:

Dreszcze – drżenie ciała – uczucie sztywności – brak koordynacji ruchowej – spowolnienie ruchów – zaburzenia mowy – brak koncentracji – OTĘPIENIE 

Najgorszym etapem wychłodzenia jest otępienie, czyli obniżenie zdolności do racjonalnego myślenia. Wówczas działamy w sposób, który pogarsza naszą sytuację. Tracimy orientację i poczucie czasu, a nasze decyzje mogą doprowadzić do coraz głębszej hipotermii. Są przypadki, gdy ludzie czują uderzenia gorąca. Jest to tylko złudzenie wytworzone przez nasz mózg, przez które ludzie zdejmują ubrania i zamarzają.

Hipotermię wzmacniają między innymi wiatr, wilgoć, zmęczenie i głód. Kiedy podejrzewamy, że ktoś ma wyziębiony organizm, reagujmy od razu. Takiej osobie należy podać coś ciepłego do picia, okryć kocem lub wysuszyć ubrania przy ognisku. Niech taka osoba zje ciepły posiłek i dużo odpoczywa.

Nie chcemy aby tak się skończyły nasze ferie. Aby zapobiegać hipotermii, unikajmy przepocenia. Zakładajmy więc więcej warstw lekkich ubrań, które można zawsze szybko zdjąć. Warto pamiętać o termosie z gorącą herbatą i czymś do jedzenia. Nie rozgrzewamy się alkoholem, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne, a przez to jesteśmy bardziej narażeni na wychłodzenie. Jeśli chcemy się rozgrzać to zróbmy to poprzez ćwiczenia ruchowe.

jak-przetrwac-ferie-zimno

3. Zagubienie w górach

Góry mają to do siebie, że szybko się zmienia pogoda. Nieoczekiwanie może nas zaatakować zamieć śnieżna. Można utknąć w głębokim śniegu, przez co wydłuży się czas naszej wędrówki, a na lodzie łatwo zwichnąć kostkę. W wysokich górach występuje ryzyko lawiny. W takich sytuacjach może się okazać, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do schroniska i musimy przeczekać noc, albo kilka godzin w oczekiwaniu na ratowników.

Kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji trzeba szybko podjąć konkretne decyzje, zamiast czekać na mrozie godzinami. O to co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji kryzysowej:

1. Ocenić skalę niebezpieczeństwa w jakim się znajdujemy.
2. Dokładnie sprawdzić na mapie swoje położenie i możliwości dojścia w bardziej bezpieczne miejsce. Schodzimy ze szczytów i grani do lasu.
3. Wzywamy pomoc. Telefonicznie (GOPR 985 lub 601 100 300) lub innymi sposobami. O każdej zmianie położenia informujemy ratowników.

Jak nadawać sygnały ratunkowe – zobacz więcej TUTAJ.

4. Opatrujemy rany. W razie konieczności robimy to ma samym początku. Zależy od wielkości obrażeń.
5. Szukamy lub budujemy schronienie przed wiatrem i opadami.
6. Rozpalamy ognisko, aby się rozgrzać i osuszyć.
7. Oznaczamy miejsce, w którym jesteśmy, aby łatwiej nas było znaleźć (np. ułożenie dużej strzałki  z gałęzi na szlaku).
8. Jeśli musimy spędzić noc w lesie zbieramy dużo drewna na opał lub wykopujemy jamę śnieżną w której się prześpimy.
9. Jeśli musimy spać to robimy to na zmianę. Druga osoba kontroluje sytuację i dorzuca do ognia.
10. Kiedy wydostaniemy się z tarapatów, informujemy o tym ratowników.

Noc spędzona w górach zimą to sytuacja ekstremalna. Stosunkowo rzadko się to zdarza, ale bardzo często turyści gubią się, a pomoc nadchodzi po kilku godzinach. Wówczas ważne jest aby zastosować pierwsze 6-7 punktów z powyższej listy.

Co zrobić przed wyjściem na szlak?

Powinniśmy spakować taki sprzęt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo. Mowa tu o m.in. nożu, latarce, termosie z herbatą, prowiancie, nieprzemakalnej odzieży czy o jakimś źródle ciepła. Kiedy planujemy ferie w trudniejszym terenie, trzeba zapoznać się z mapą i określić punkty, gdzie można się schronić, jeśli nie dojdziemy na czas do celu. Przez wyjściem ze schroniska sprawdzamy pogodę na cały dzień i zagrożenie lawinowe (na przykład na TEJ STRONIE). Zostawiamy też informację, gdzie i jaką trasą idziemy oraz o której powinniśmy być z powrotem. Obsługa schroniska przekaże te informacje ratownikom, kiedy nie wrócimy na czas.

jak-przetrwac-ferie-szczyt
jak-przetrwac-ferie-ognisko

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments