Tlenek węgla – cichy zabójca. Jak się chronić przed czadem?

Tlenek węgla palnik

Za oknami mamy piękną jesień. Drzewa się mienią w odcieniach złota, a zwierzęta szykują się do nadchodzącej zimy. Słupki na termometrach sukcesywnie podążają w kierunku zera. Część z nas już powyciągała ciepłe kurtki z zakamarków piwnic czy strychów. Zaczynamy również intensywnie ogrzewać nasze mieszkania. Niezależnie od rodzaju posiadanych pieców i instalacji grzewczych, powinniśmy pamiętać, że zaczyna się okres, w którym swoje żniwo zbiera „cichy zabójca”, czyli tlenek węgla. Często atakuje on z zaskoczenia, ale efekty jego napaści mogą być tragiczne. Pamiętajmy zatem, żeby przed sezonem grzewczym przygotować się na możliwość jego przyjścia.

Co to jest tlenek węgla i jak powstaje?

Tlenek węgla, inaczej czad, jest to silnie toksyczny związek węgla i tlenu. Powstaje on wskutek niepełnego spalania drewna, węgla, gazu i innych paliw. Przyczyną jego powstawania może być zbyt mała ilość świeżego powietrza wpływającego do paleniska, pożar lub niewłaściwa regulacja palnika gazowego. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, więc dla zmysłów człowieka jest niewykrywalny. Gaz ten jest lżejszy od powietrza i łatwo się z nim miesza oraz wiele razy szybciej jest wchłaniany przez płuca do krwi, co daje mu wysoką pozycję w rankingu zatruć. Może się pojawić w mieszkaniu przez nieszczelny komin, zbyt bardzo uszczelnione okna i systemy wentylacyjne. Ważną informacją jest też to, że tlenek węgla łącząc się z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową.

Tlenek węgla komin

Zatrucie tlenkiem węgla

Zatrucie tlenkiem węgla zależy od jego stężenia w powietrzu. Zaczyna się od bóli i zawrotów głowy. Mogą pojawić się duszności, drapanie w gardle, uczucie zmęczenia lub nudności. Przy większych stężeniach może dojść do utraty przytomności, a nawet do śmierci. Żadnych z tych objawów nie można bagatelizować, ponieważ były przypadki, że z powodu uczucia zmęczenia, ktoś położył się spać i już się nie obudził. W Polsce około 100 osób rocznie traci życie z powodu zatrucia czadem, a kilka razy więcej trafia do szpitali.

Jak się chronić?

Aby nie dopuścić do zatrucia powinniśmy sprawdzać regularnie instalacje grzewcze, zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Kominy powinny być kontrolowane i czyszczone co roku. Jest to obowiązek właścicieli nieruchomości. Nie powinno się zostawiać odpalonego samochodu w garażu (nawet gdy jest otwarty) i zaleca się wymianę lub renowację urządzeń grzewczych. Można kupić czujki stężenia tlenku węgla, które wykryją jego obecność zanim będzie szkodliwa dla naszego zdrowia i powiadomią nas o tym sygnałem alarmowym. Ceny takich czujników zaczynają się już od 30 zł. Pamiętajmy, aby kilka razy w roku wymienić w nim baterie.

Natomiast jeśli dojdzie do zatrucia trzeba jak najszybciej zapewnić osobie poszkodowanej dostęp świeżego powietrza, rozluźnić ubranie i wezwać służby ratownicze. Jeśli osoba nie oddycha przystępujemy do sztucznego oddychania i masażu serca.

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments