Las w centrum miasta, czyli poznański Park Dębina

debina-4

Park Dębina, czy inaczej Las Dębiński, znajduje się na Wildzie w Poznaniu, w pobliżu Drogi Dębińskej. To jeden z najlepiej zachowanych gatunkowo lasów w obrębie stolicy Wielkopolski. Tutejsza roślinność pozwala na wylęg różnych ptaków. Łącznie naliczono ich tu blisko 130 gatunków. Miejsce na gniazda udostępniają im masywne dęby, z których dużo liczy sobie ponad 100 lat, dumnie błyszcząc odznakami pomników przyrody. Dębina jest ciekawym miejscem pod tym względem, że jej część znajduje się praktycznie w środku miasta, a umożliwia dobre warunki do różnego typu aktywności fizycznej.

Można tu między innymi:

– biegać – obok ścieżek okupowanych przez wielu biegaczy nawet w zimę, znajdziemy również ścieżkę edukacyjną. Pozawijana między stawami, stwarza przyjazne miejsce dla spacerujących rodzin.

– jeździć na rowerze – przebiega tędy Nadwarciański Szlak Rowerowy (niebieski). Ciągnie się on wzdłuż Warty na dystansie około 250 km i pomiędzy Międzychodem a zbiornikiem Jeziorsko obok Uniejowa. Z Poznania można się nim wybrać na całodzienną wycieczkę np. do Wielkopolskiego Parku Narodowego.

– wędkować – tutejsze stawy i kryją pod swoją powierzchnią ponad 20 gatunków ryb, a stowarzyszenie związane z Dębiną, zasila wiosną tutejsze wody świeżym karpiem. Na jednym z czterech stawów znajduje się wysepka, na którą nie ma wstępu, ponieważ jest to ostoja ptactwa.

– rozpalić ognisko – w Parku znajdziemy 2 miejsca zaaranżowane pod tego typu aktywność. Jedno obok budynku Zakładu Lasów Poznańskich przy ulicy Ku Dębinie 2. Miejsce ogniskowe jest przygotowane przez właściciela punktu gastronomicznego, który się tam też znajduje. Drugie jest kawałek bliżej, w stronę ul. Hetmańskiej, na polanie niedaleko torów kolejowych. I tu i tu, przed niezapowiedzianymi ulewami, uchronią nas wiaty. O fakcie rozpalania ogniska najlepiej powiadomić leśniczego. Jest możliwość zamówienia opału.

Jeśli mieszkasz w Poznaniu, to warto chociaż się tu przejść i odetchnąć świeżym powietrzem, tym bardziej, że to miejsce jest to naprawdę na wyciągnięcie ręki.

(Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments