Korbielów i Pilsko – szlaki i schroniska górskie

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko

Jakiś czas temu miałem przyjemność odwiedzić Beskid Żywiecki. Dwa tygodnie temu dodałem artykuł, w którym opisywałem tę wycieczkę. A dzisiaj chciałbym przedstawić Ci szlaki i schroniska w masywie Pilsko. Jeśli planujesz wyjazd w te rejony, koniecznie sprawdź te opisy. Podaje w nich same przydatne informacje, które warto wiedzieć przed wyjściem na szlak na Pilsko. W końcowej części wpisu czeka Ciebie mały prezent, który może Ci się przydać, kiedy będziesz planował odwiedzić Korbielów i Pilsko. Miłej lektury 🙂

Masyw Pilsko

Pilsko jest masywem Beskidu Żywieckiego leżącym na granicy Polski i Słowacji. Jego większa część razem ze szczytem leży na Słowacji. Najwyżej położonym punktem jest szczyt Pilsko – wysokość wynosi 1557 m n.p.m. Dzięki temu jest on drugim najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Zaraz po Babiej Górze, którą przy dobrej pogodzie można oglądać ze szczytu. Pilsko jest od niej oddalone o ok 25 km.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Widok z Pilska na Babią Górę
Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Beskid Żywiecki – widok z Pilska
Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Krzyż na Pilsku

Okolice Pilska są znanym miejscem zarówno dla turystów pieszych i narciarzy. W pobliżu, po polskiej stronie masywu znajduje się kilkanaście wyciągów. Są też 2 schroniska PTTK – Chata Baców w Korbielowie i duże schronisko na Hali Miziowej. Zwolennicy górskich wędrówek znajdą tu wiele ciekawych miejsc i szlaków. Poniżej przedstawiam moje propozycje 😉

Szlak Korbielów – Pilsko

Pierwsza trasa, którą chciałbym opisać to szlak z Korbielowa na Pilsko. Właściwie nie szlak, tylko 3 szlaki, bo będziemy się poruszać kolejno zielonym, czarnym i znowu zielonym – już po stronie słowackiej. Trasa zaczyna się w środkowej części Korbielowa na wysokości 601 metrów n.p.m, co oznacza, że między nami a szczytem jest 960 metrów przewyższeń. Trasę można podzielić na dwa główne etapy: z Korbielowa na Halę Miziową i z Hali Miziowej na Pilsko.

Korbielów – Hala Miziowa

Pierwszy etap ma 5 km, a marsz zajmie nam około 2,5 godziny. Trasa się zaczyna na skrzyżowaniu szlaków – żółtego, niebieskiego i zielonego. My wybieramy zielony, więc maszerujemy początkowo w kierunku południowym główną ulicą Korbielowa – Beskidzką. Przy tej ulicy znajduje się Chata Baców – schronisko PTTK, w którym można się zatrzymać na noc lub na coś do jedzenia. Kilkaset metrów za schroniskiem szlak skręca i tu musimy być czujni. Zielony szlak na trasie Korbielów – Hala Miziowa nie jest zbyt dobrze oznakowany. Warto pamiętać, że trzeba przejść przez stację narciarską i iść wzdłuż wyciągu krzesełkowego pod górę.

Po wyjściu powyżej tego wyciągu jesteśmy już tak na prawdę za połową drogi na Halę Miziową. Dalej idzie się lasem – częściowo po płaskim grzbiecie i niezbyt stromo pod górę. W pewnym momencie (na Czarnym Groniu – 1128 m n.p.m.) do szlaku zielonego dołącza się żółty i po 45 minutach, kierując się podwójnymi oznaczeniami, docieramy pod samo schronisko na Hali Miziowej.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Zielony szlak Korbielów – Pilsko biegnie wzdłuż wyciągu narciarskiego

Hala Miziowa – Pilsko

Po zjedzeniu obiadku w schronisku można zacząć drugi etap wędrówki – wejście na Pilsko. Tutaj można wybrać 2 warianty trasy – szlak czarny i żółty. Jeśli chodzi o żółty to jest bardziej stromy i zarazem mega słabo oznakowany. Dużo ludzi się tam gubi, szczególnie zimą. Sam nie wiem, jak dokładnie on przebiega, bo kiedy schodziłem z Pilska, musiałem domyślać się, w którym kierunku iść – oznaczenie szlaku w pewnym momencie się urwało.

Skupmy się zatem na czarnym szlaku. Marsz z Hali Miziowej na Pilsko zajmie około godzinę – mamy przed sobą 1,8 km i 289 metrów podejścia. Pierwsze podejście ciągnie się wzdłuż stoku niedużego stoku narciarskiego. Docieramy do granicy polsko-słowackiej, gdzie nasz szlak łączy się z niebieskim długodystansowcem. Maszerujemy dalej wzdłuż granicy z pięknymi widokami po obu stronach 🙂 . Następnie dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Górze Pięciu Kopców (1534 m n.p.m). Tutaj zamieniamy szlak na zielony i przekraczamy granicę. Z Góry Pięciu Kopców wejście na Pilsko zajmuje 10 minut.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Hala Miziowa – szlak na Pilsko
Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Szlak na Pilsko biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej

Hala Miziowa – Baza namiotowa – Korbielów

Druga trasa, którą chciałbym opisać prowadzi z Hali Miziowej do Korbielowa. Można ją wybrać na przykład w drodze powrotnej z gór, albo odwrócić jej przebieg i mając Korbielów za początek trasy, dotrzeć na halę. Ten szlak ma 7,2 km, a ponieważ idziemy w dół, przejście zajmie około 2 godziny. Przez większość trasy idzie się łagodnym zejściem przez las.

Hala Górowa

Po przejściu 1,5 km od Hali Miziowej wychodzimy z lasu i naszym oczom ukazuje się malownicza Hala Górowa 1174 m n.p.m). W okresie lipiec-sierpień funkcjonuje tam baza namiotowa. Niestety nie mam zdjęć z tego miejsca, bo kiedy tam byłem, akurat lał deszcz. Mam nadzieję, że kiedyś pojadę w sezonie pod namiot na Pilsko i będę mógł uzupełnić ten poradnik o zdjęcia Hali Górowej 😉

Dalej wchodzi w las. Po niecałym kilometrze dochodzimy do Przełęczy Buczynki (1118 m n.p.m), gdzie zmieniamy szlak na czarny – łącznikowy. Z tego miejsca do Korbielowa zostaje równo 5 km. Droga prowadzi głównie lasem albo przy jego skraju.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Baza namiotowa Hala Górowa
Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Hala Miziowa – Korbielów zmiana szlaku na czarny

Przełęcz Przysłopy

Kolejnym istotnym punktem na szlaku Hala Miziowa – Korbielów jest Przełęcz Przysłopy (857 m .n.p.m). Na przełęczy kończy się czarny łącznik, który miał za zadanie doprowadzić nas do szlaku niebieskiego. Od tego momentu schodzimy łagodnym zejściem i po około 2 kilometrach dochodzimy do Korbielowa. Trasa kończy się na skrzyżowaniu szlaków niebieskiego (którym przyszliśmy), żółtego i zielonego.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Zejście do Korbielowa
Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Korbielów

Schronisko PTTK Chata Baców w Korbielowie

Chata Baców jest zlokalizowana przy ulicy Beskidzkiej w Korbielowie. To założone w 1967 roku schronisko, oferuje 18 miejsc noclegowych w takiej konfiguracji: 2 pokoje 2-osobowe, 2 pokoje 4-osobowe i 1 pokój 6-osobowy. Na parterze chaty znajduje przytulna sala główna z barem. Można tutaj wypić piwo z nalewaka lub zjeść tradycyjny posiłek albo świeży kawałek ciasta.

W piwnicy znajduje się wspólna łazienka. Jest w niej po jednym prysznicu damskim i męskim oraz po jednej toalecie. Część ogólna jest wspólna dla obu płci. Woda z kranu zawiera związki siarki, przez co ma nieprzyjemny zapach zgniłych jajek. Jednak z informacji wiszącej w łazience dowiadujemy się, że jest ona przebadana przez Sanepid i zdatna do picia. Zbiornik gorącej wody do kąpania wystarcza dla 12-15 osób. Kolejny się grzeje w ciągu około 30 minut.

Chata Baców daje również możliwość przenocowania w namiocie na przyległym do niej terenie. Na zewnątrz jest też taras ze stołami i miejsce ogniskowe. Koszt drewna opałowego to 50 zł za taczkę.

Schronisko w Korbielowie oferuje nocleg w cenach mocno konkurencyjnych dla pobliskich pensjonatów. Jednak komfort jest standardowy jak na schroniska górskie. Niewątpliwą zaletą jest dostęp do w pełni wyposażonego baru/restauracji. Blisko również są sklepy. Chata Baców leży na zielonym szlaku z Korbielowa na Halę Miziową.

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko na Hali Miziowej to w moim odczuciu hotel górski. Nie znam co prawda standardu pokojów, bo spałem w namiocie przy schronisku, ale z tego co widziałem na zdjęciach na stronie schroniska, to warunki noclegowe są dobre. Miejsc do spania jest około 90 – w pokojach 1-, 2-osobowych, rodzinnych i w sali zbiorowej. Można też rozbić namiot przy schronisku.

Jeśli chodzi o standard sanitarny, to schronisko na Hali Miziowej jest zbliżone to średniej jakości hoteli. Poza łazienkami mamy do dyspozycji kuchnię turystyczną – nieduży kącik ze stołami, czajnikiem i zlewem, gdzie można przygotować sobie własny posiłek. Na parterze jest bar szybkiej obsługi, taki z piwem, zapiekankami i odgrzewanymi daniami. Piętro wyżej dość duża restauracja. Cen nie znam, bo zwykle noszę jedzonko ze sobą. Bagaże albo sprzęt narciarski można zostawić w wydzielonym pomieszczeniu – bez nadzoru. Obok schroniska funkcjonuje też bar grillowy i inny pensjonat.

Można skorzystać też z miejsca ogniskowego, które znajduje się przy antenie meteo. Niestety przy schronisku jest wyznaczone tylko jedno takie miejsce, co jest trochę mało jak na taki przemiał ludzi. Drewno można sobie przynieść z pobliskiego lasu, albo zakupić u właściciela baru grillowego. Cena to 50 zł za taczkę – tak jak w Chacie Baców.

Widoczek z Hali Miziowej jest obłędny. Dobrze z niej widać Babią Górę. W takich okolicznościach przyrody miło jest spędzić noc – szczególnie w namiocie. Przy schronisku krzyżują się szlaki między innymi na Pilsko, do Korbielowa, czy na Halę Rysiankę.

Szlaki i schroniska w masywie Pilsko
Schronisko na Hali Miziowej

Prezent!

Tak jak zapowiadałem, mam dla Ciebie mały podarunek. Jeśli planujesz odwiedzić Korbielów i Pilsko, na pewno Ci się on przyda. Do Twojej dyspozycji jest gotowe do wydruku zestawienie przydatnych informacji na temat miejsc noclegowych (schroniska i miejsca pod niamiot) w rejonie Pilska. Są tam dokładne adresy, ceny noclegów, dane kontakowe. Możesz z niego skorzystać planując wyjazd w Beskid Żywiecki, albo wydrukować i mieć przy sobie na szlaku.


Przygotowałem również pliki .gpx z trasami, które opisywałem w tym artykule, które możesz wgrać do nawigacji w telefonie i wyruszać w teren! Dostęp do nich wyślę Ci na adres mailowy. Wystarczy, że zgodzisz się na zapis na newsletter. Spokojnie, nie będę Ci zaśmiecał skrzynki. Raz na jakiś czas wyślę Ci powiadomienie o nowym wpisie na blogu i podzielę się dodatkowymi plikami – takimi jak teraz 🙂

To co? Chcesz otrzymać dostęp do wszystkich dodatkowych plików?

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


reklama (?)

Nie przegap kolejnych artykułów!
Zapisz się na newsletter


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments